Deskovky
Zpracování online ankety, 56 respondentů.
Jak to chodí v knihovnách: Deskovky
Zpracování online ankety, 56 respondentů
1. Patří deskovky k půjčovaným dokumentům ve vaší knihovně?
Z celkového počtu 56 respondentů 35 jednoznačně uvedlo, že deskové hry jsou oblíbeným a půjčovaným sortimentem v knihovně. Dalších 12 respondentů uvedlo, že se u nich deskové hry půjčují, ale ne nijak výrazně. Celkem 8 dotázaných odpovědělo, že se deskovky půjčí v jejich knihovně pouze občas. Pouze 1 knihovna pak uvedla, že deskové hry se nepůjčují a nejsou příliš oblíbeným dokumentem.
2. Jakým způsobem komponenty ve hře kontrolujete?
Co se týče kontroly jednotlivých herních komponentů, tak valná většina 49 dotázaných komponenty při každém návratu od čtenáře v celé hře přepočítává. Oproti tomu pouze 5 respondentů věří čtenářům a hry nekontroluje, 1 knihovna hry kontroluje pouze čas od času, zda něco nechybí. Jediná knihovna pak uvedla, že hru váží.
3. Další komentáře k počítání/nepočítání deskovek:
Převážná většina uvedla, že nebyl stále jednoduše objeven lepší způsob kontroly, než je přímé počítání komponentů, což bývá někdy dost zdlouhavé, někdy trochu otravné, proto některé knihovny volí pozdější počítání než přímo před čtenářem, hru nechávají načtenou na čtenářském kontě a teprve po kontrole ji odečítají, když je v pořádku. Několik knihoven si kontrolu komponentů chválí zejména proto, že udržuje hry v pořádku, čtenáři si dávají mnohem větší pozor a jsou opatrnější, hry mají tak delší životnost, když všichni počítají s tím, že se bude hodnotit stav vracené deskovky a komponentů.
4. V jakém oddělení deskové hry půjčujete:
44 respondentů v dětském oddělení
22 respondentů v dospělém oddělení
8 respondentů má pouze jediný pult pro všechny oddělení
5 respondentů v hudebním oddělení
5. Jak řešíte ztrátu komponentu ve hře?
Zde byly odpovědi téměř vyrovnané, 16 knihoven uvedlo, že požaduje po čtenáři stejnou náhradu komponentu zajištěnou vlastními prostředky, zatímco 14 knihoven se přiklonilo k tomu, že náhradu si zajistí místo čtenáře samy, ať už nákupem, 3D tiskem nebo přímo u vydavatele. Dalších 13 respondentů se pak přiklonilo k možnosti, že záleží na tom, o jaký komponent se jedná, pokud na něm závisí hratelnost hry, požadují náhradu celé hry, pokud se jedná jen o komponent, který se dá nahradit, chtějí ho po čtenáři zaplatit nebo nahradit vlastními prostředky. Pouze 2 knihovny uvedly, že chtějí při ztrátě vždy náhradu celé hry.
6. Prozradíte, jaký máte na deskové hry roční rozpočet?
V této odpovědi se nejvíce odrážela velikost dané knihovny, vzhledem k anonymitě dotazníku však nelze s těmito údaji pracovat dál. V nejvíce případech knihovny uváděly, že netuší, jaký rozpočet mají na deskové hry vyčleněný, protože kompetence v nákupu mají jiní pracovníci. Druhou nejčastější odpovědí pak bylo, že rozpočet na deskové hry nemají a čerpají z rozpočtu na knihy. Z přesných finančních údajů kolem 10 respondentů odpovědělo, že má roční rozpočet mezi 4.000-5.000 Kč, 8 respondentů pak mezi 10.000-15.000 Kč, 1 knihovna uvedla 20.000 Kč. Objevila se také odpověď: Z podstaty velikosti naší knihovny máme největší rozpočet na deskovky v ČR 35 000,-Kč. Objevily se však ještě dvě další odpovědi s vyššími částkami – 40.000 a 45.000 Kč.
7. Jak často pořizujete do fondu nové deskové hry?
Každý rok pořizuje nové deskovky 33 dotázaných, jednou za několik let pak 5 respondentů, zcela výjimečně pak nakupuje deskovky 6 knihoven. Dalších 8 respondentů uvedlo, že deskové hry nakupují průběžně dle zájmu čtenářů či případných akcí různých dodavatelů. Celkem 4 knihovny pak označily možnost, že nakupují každé čtvrtletí nebo vícekrát do roka než pouze jedenkrát.
8. Podle čeho nové hry do fondu pořizujete?
44 respondentů na základě doporučení a přání čtenářů
25 respondentů na základě reklamních nabídek a akcí
22 respondentů dle doporučení kolegů
V dalších odpovědích se objevilo také doporučení jiných hráčů, odborníků či deskoherních skupin, sledování novinek na trhu či vlastní zkušenost. Jedna knihovna uvedla, že má přímo v knihovně metodika deskových her, který se stará nejen o nákup, ale i o údržbu a seznamy komponentů a distribuci deskovek pobočkám.
9. Zohledňujete při nákupu deskovek do fondu i jejich cenu a počet komponentů, případně velikost balení?
10. Nejpůjčovanější deskové hry dle ankety:
11. Která věková skupina si nejčastěji půjčuje deskové hry u vás v knihovně?
12. Využíváte deskovky i jinak? Např. ve volnočasovém klubu deskových her apod.? Uveďte konkrétně jak:
40 respondentů uvedlo, že deskové hry využívá na deskoherních klubech, turnajích a soutěžích s touto tematikou.
23 respondentů uvedlo, že deskové hry využívají i na jiných akcích knihovny, např. na Bookstartu, Noci s Andersenem, čtenářských klubech nebo jen tak pro hraní dětí ve volném čase, který tráví v knihovně.
6 respondentů pak využívá deskové hry i při vzdělávacích programech pro školy.
13. Máte na půjčovně i některé deskovky volně, tj. k prezenčnímu vypůjčení a hraní?
Celkem 45 respondentů uvedlo, že mají deskové hry i volně na půjčovnách k prezenčnímu hraní, zatímco 11 respondentů nikoli.