Jsme všichni sněhové vločky?

Šesnáctiletá Olive se cítí v duševní nepohodě, potřebuje mít svůj osobní prostor, o nějž se nechce dělit...

Autor: Petra Poláčková
Rubrika:
Datum publikace: 19.12.2023 | Ročník 9

Autor knihy

Holly Bourne

O knize

Šesnáctiletá Olive se cítí v duševní nepohodě. Po tom, co ji najdou pořezanou ve skleníku, ji rodiče odvezou na psychiatrickou ambulanci. Domnívají se, že se chtěla pokusit o sebevraždu, všechno se ale ukáže jako špatná shoda náhod a Olive dostane „jen“ svou diagnózu, trpí bipolární poruchou, která ji způsobuje manické a depresivní stavy. Depresivní stavy se projevují především tím, že jí vadí běžný hluk, který je všude kolem nás, potřebuje mít také svůj osobní prostor, o nějž má potíže se s kýmkoli dělit. Naskytne se jí však možnost jet na trochu jiný letní tábor s názvem Reset, speciální tábor pro duševně nemocné teenagery. Zpočátku si navykne na jeho chod a snaží se respektovat pravidla a dodržovat všechny určené terapie. Heslo tábora však zní, že „nic není povinné“. Když zaslechne Lewise, dalšího účastníka tábora, nadšeně hovořit o matematice, vnukne jí to nápad. Možná, že opravit nepotřebuje ona ani její kamarádi, ale je potřeba opravit celý svět…

Využití knihy

Myslím, že tato kniha by si zasloužila dostat se na seznam doporučených knih pro střední školy a gymnázia. Může v budoucnu sloužit jako opěrný materiál nebo úvod do hodin psychologie, biologie nebo i společenských věd. V knize je naturalisticky popsaný stav, který zažívá člověk s bipolární poruchou, dříve označovanou jako maniodepresivní porucha. Mohla by pomoci studentům pochopit různorodost psychických stavů. Autorka se v tomto díle zaměřila na psychologii a zobrazuje psychické poruchy více či méně známé. Setkáváte se ve vedlejší roli kupříkladu s obsedantně-kompulsivní poruchou v různých stádiích, se schizofrenií a dalšími nepříjemnostmi. Jako přidanou hodnotu kniha nabízí i seznam českých webových stránek a telefonických kontaktů, kam se studenti mohou obrátit s prosbou o pomoc. Název sám odkazuje na originalitu a jedinečnost každého člověka. Stejně jako nejsou dva totožní lidé na světě, nejsou ani dvě totožné sněhové vločky. Téma lze zkoumat i z hlediska různých generací, tzv. „generace sněhových vloček“ je zjednodušené označení pro lidi narozené zhruba v letech 1995 až 2010.

Tento titul by mohl být jako jeden z dalších ve využití v knihovnické lekci, ať už na čtenářské dílně, tak lekci zaměřené na duševní zdraví. Lze nechat žáky přečíst stěžejní pasáže příběhu, diskutovat o nich, pokusit se ve skupinkách poradit Olive, jak by se mohla zachovat, kam by se mohla obrátit pro radu nebo komu by se mohla se svou psychickou nepohodu svěřit. Žáci mohou odhadovat, jak se bude příběh vyvíjet. Po různých nápadech jim lektor závěr buď odtajní, nebo je právě navnadí, aby si příběh individuálně přečetli sami.

Zdroj

BOURNE, Holly. Jsme všichni sněhové vločky?. Překlad Romana Bičíková. Vydání první. Praha: Slovart, s.r.o., 2020. 381 stran. #Booklab. ISBN 978-80-7529-780-8.