O Kátě, která chtěla být dědečkem

Malá Káťa, na rozdíl od dalších dětí, ví, čím by chtěla být...

Autor: Petra Poláčková
Rubrika:
Datum publikace: 06.11.2023 | Ročník 9

Autor knihy

Signe Višková

O knize

Malá Káťa, na rozdíl od dalších dětí podobného věku, ví, čím by chtěla být, až bude velká. Pokaždé, když se jí nějaký dospělák zeptá, odpoví: „Já bych chtěla být dědečkem.“ Většinou si nad ní proto jen vymění shovívavé pohledy a řeknou, že ji to přejde. Káťa má ale svého dědečka moc ráda a pokaždé se těší, že spolu budou dědečkovat. Kdo by nevěděl, co přesně dědečkování obnáší, Káťa má jasno. Spadají sem činnosti, které můžeme zažít jen s dědečkem, například krmení holubů, společné pití mléka nebo výpravy na nedělní trh pro novou dávku zápalek a bonbonů. Káťa by se ale dědečkem opravdu ráda stala – v tom, jak nejrychleji zešedivět jí poradí Google. Ovšem nedostatek vitamínu B12, stres a kouření Káťa bohužel nemá. Vymyslí však, že když si čepici pomaže lepidlem a nalepí na ni vatu, je z ní dědeček raz dva. Tato knížka o mezigeneračních vztazích s jednoduchým příběhem, ale silným poselstvím, vykouzlí úsměv na tváři každému čtenáři.

Využití knihy

Pěstování mezigeneračních vztahů je důležité, proto se nabízí  knížku číst už od útlého věku dětí. Díky krátkému, srozumitelnému textu, doprovodným ilustracím a jednoduchému jazyku nám dává široké využití a nespočet možností k jejímu využití. V rámci čtenářské pregramotnosti u dětí předškolního věku ji můžeme zařadit v rámci tematického okruhu Rodina nebo Povolání. Nabízí se společné čtení textu doprovázeného otázkami: Čím byste chtěli být, až budete velcí? Co rádi děláte se svým dědečkem/dědečky? Jak váš dědeček vypadá? Pokud budete chtít přidat i tvořivou dílnu, stačí si připravit omalovánku hlavy dědečka, bez vlasů, které děti dolepí pomocí vaty. Je to jednoduchý, na materiál nenáročný výrobek, který můžeme následně vystavit na nástěnku ve školce nebo doma či v knihovně.

Zdroj

VIŠKA, Signe. O Kátě, která chtěla být dědečkem. Překlad Michal Škrabal. První vydání. Brno: Host, 2022. 31 nečíslovaných stran. ISBN 978-80-275-1132-7.