Pikové eso

Oba hrdinové navštěvují prestižní střední školu a jsou zde jedinými černošskými studenty...

Autor: Matty Čechovských
Rubrika:
Datum publikace: 30.06.2023 | Ročník 9

Autor knihy

Faridah Ábíké-Íyímídé

O knize

Chiamaku a Devona, hlavní hrdiny příběhu, spojují pouze dvě věci – oba navštěvují prestižní střední školu Niveus a jsou zde jedinými černošskými studenty. Chiamaka byla dlouhé roky hvězdou školy, populární a chytrou studentkou, kterou všichni znali a mnozí obdivovali. Devon se oproti tomu do školy dostal díky speciálnímu programu pro nábor studentů, protože jako jediný ze školy pochází z chudší vrstvy společnosti, a Niveus bere jako příležitost dostat se na prestižní hudební školu. Až do posledního ročníku probíhalo jejich studium poklidně, bez jakýchkoli zvláštností. V posledním ročníku se však objevil Eso – tajemný student, který se rozhodl zveřejnit cizí tajemství, a jako cíl si vybral právě Devona a Chiamaku. Nejhorší věcí je, že Eso vidí všechno, a věci, které zveřejňuje, jsou pravdivé. Nejde se před ním schovat, nelze před ním nic utajit. A zná i tajemství z minulosti, které se jeho oběti snažily zuby nehty uchránit. Chiamaka a Devon se tak ocitají sami – bez přátel, bez podpory, zbyli si jen sami navzájem, ačkoli si nikdy nebyli blízcí. Brzy zjišťují, že cílem Esa není vyzradit všechna jejich tajemství hned, naopak, odkrývá je postupně, užívá si strach z nevědomosti, kdy přijde další útok. Jeho motiv je zřejmý – rasová odlišnost od ostatních studentů. Čeho se však snaží dosáhnout? Proč až v posledním ročníku a ne dříve? A kdo se za tajemnou identitou Esa skrývá?

Využití knihy

Ačkoli je kniha českými knihkupectvími i nakladatelem označena jako thriller pro dospělé, původní záměr autora i textové zpracování odpovídá žánru young adult. Nabízí velmi blízký náhled do života menšinových skupin lidí, do jejich snahy vydobýt si své místo v současné společnosti, která sice předstírá toleranci, ale i přesto k jinakosti přistupuje s mnoha předsudky. Nejedná se však pouze o téma rasových menšin, kniha řeší také rozdíly napříč vrstvami společnosti, chudobu, téma drog, sexuální orientaci a další. Díky tomu lze s textem velmi pestře. Je možné diskutovat o současných problémech ve společnosti a o toleranci, srovnávat život chudší vrstvy v kontrastu s vyšší třídou, otevřít téma LGBT+ v souvislosti s rasovou menšinou ve společnosti, kde jsou obě odlišnosti zároveň vnímány ještě intenzivněji. Mimo to je kniha napsaná velmi čtivě a napínavě, odkrývá mnoho různých zákoutí a problémů týkajících se teenagerovského života a zároveň i pozvolného přechodu do dospělosti, byla by vhodná i jako doporučená četba pro starší žáky.

Citace

ÀBÍKÉ-ÍYÍMÍDÉ, Faridah. Pikové eso. Překlad Lenka Němečková. První vydání. Brno: Host, 2022. 378 stran. ISBN 978-80-275-1138-9.