Říká se mu Banksy

Komiksový příběh dvou teenagerů, ona chce být slavnou influencerkou, on je pouliční umělec...

Autor: Matty Čechovských
Rubrika:
Datum publikace: 30.06.2023 | Ročník 9

Autor knihy

Francesco Matteuzzi

O knize

Komiksový příběh dvou teenagerů zabývajících se uměním. Ona se chce stát slavnou influencerkou a hodlá toho dosáhnout tím, že odhalí identitu tajemného Banksyho. On je pouliční umělec, o Banksym ví všechno, a i když ví, že jeho slávy nejspíš nedosáhne, rád by, aby lidé jeho umění viděli, vnímali a brali si z něj poselství. Ani jeden toho druhého nezná, dohromady je svede nešťastná náhoda, kdy se společně objeví v dočasném vězení. Tady zjistí, že si mohou navzájem pomoci. On povypráví všechno, co o Banksym ví, a zároveň tím sám sobě udělá reklamu. Ona to vydá na svém Youtube a získá vytoužené sledující. Dohromady z toho vznikne úžasný projekt o tajemném umělci a jeho životě, o společenských i mezilidských problémech, jež jeho tvorbu inspirovaly, o možném významu jednotlivých děl a výstavách, které proběhly. Jednoduše – o Banksym, tajemném umělci, jehož díla zná celý svět, ale jeho samotného nikdy nikdo neviděl.

Využití knihy

Kniha zahrnující moderní dějiny a výtvarné umění v jednom. Díky ní lze dětem a mládeži představit významná streetartová díla a jejich propojení se soudobou společenskou situací. Banksy je zároveň významným představitelem tohoto druhu umění, který streetartu zajistil pevné místo mezi ostatními formami výtvarného umění. Kniha se skvěle hodí do výtvarné výchovy, dějin umění, dějin obecně, ale i do společenské výchovy, protože Banky svými díly upozorňuje na mnohé lidské problémy, jako jsou například dětská práce či válečná témata. Díky komiksovému zpracování dostává příběh umělečtější nádech a je pro čtenáře více a snáze pochopitelný.

Citace

MATTEUZZI, Francesco. Říká se mu Banksy. Překlad Jana Bílková. 1. vydání. V Brně: Cpress, 2022. 123 stran. ISBN 978-80-264-4425-1.