Seznam pro štěstí

Emily téměř celý dosavadní život provázelo štěstí, které však zmizelo společně s její mámou...

Autor: Matty Čechovských
Rubrika:
Datum publikace: 30.06.2023 | Ročník 9

Autor knihy 

Rachael Lippincott

O knize

Emily téměř celý dosavadní život provázelo štěstí, které zmizelo před třemi lety společně s její mámou. Ta prohrála boj se zákeřnou rakovinou a od té doby to jde i s Emily z kopce. Ačkoli se snaží, už není tou Emily, kterou bývala dřív – teď je uzavřená, bojácná a urputně se vyhýbá všemu, co by jí mámu mohlo připomínat. Jedině tak může sama přežít. Kvůli tomu se však od ní začínají odcizovat její kamarádi, dokonce ani s přítelem už si nerozumí. A aby toho nebylo málo, táta se rozhodne, že je s truchlením konec. Začne to návštěvou binga, kam chodili s mámou každý víkend, vyhazováním jejích starých věcí a zanedlouho přijdou i řeči o stěhování. Emily si chce uchránit alespoň kousek mámy, a tak prohledává její staré krabice, při čemž najde seznam věcí, které její máma chtěla splnit v pubertálním věku. Pro Emily je to skvělá příležitost, jak být mámě alespoň na chvíli blíž. Ale zvládne to? Dokáže překonat své strachy? Naštěstí na to nemusí být sama, protože přesně v tu chvíli se do města přistěhuje tátův starý známý s dcerou v Emiliině věku. A zdá se, že na rozdíl od jiných je Blake odhodlaná to s Emily nevzdat.

Využití knihy

Nad touto knihou je možné bavit se o mnoha důležitých tématech, jako je smrt, truchlení, rodina, síla přátelství, hledání sama sebe a smyslu života a mnoho dalších. Kniha je, stejně jako mnohé jiné příběhy určené teenagerům, vhodná především pro otevírání diskuzí. Lze ji však propojit s konkrétními aktivitami – v tomto případě například tvorba vlastního seznamu přání, která mohou být stejně jako v příběhu banální (např. najít čtyřlístek), taky ale mohou být brány jako výzva nebo pokoření dlouhodobého strachu. Na tom lze sledovat, jakým způsobem může vykročení z komfortní zóny ovlivnit jednotlivé lidi, jejich reakce a vnímání, což samo o sobě může vyvolat spoustu nových témat k zamyšlení, ale i ke společné diskuzi.

Citace

LIPPINCOTT, Rachael. Seznam pro štěstí. Překlad Renata Heitelová. Vydání první. Praha: Euromedia Group, 2022. 285 stran. Yoli. ISBN 978-80-242-8478-1.