Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Významná výročí

Zapojili jsme se do projektu Encyklopedie dějin města Brna . Zajímá vás, jaká brněnská výročí připadají na aktuální měsíc? Nahlédněte do kalendária na květen 2019.

Výběr z významných výročí

Pravidelně také sestavujeme Výběr z významných výročí, který zahrnuje výročí českých a zahraničních osobností, zejména jubilea spisovatelů a soupis významných dnů roku. Je určen knihovníkům a ostatním zájemcům jako pomůcka při kulturně vzdělávací a informační práci.

             


Svátky a významné dny v ČERVNU

1. června             Mezinárodní den dětí
2. června             Mezinárodní den čistého ovzduší
4. června             Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese
5. června             Mezinárodní den ptačího zpěvu
5. června             Den rozvoje a vzdělání dospělých
5. června             Světový den životního prostředí
8. června             Mezinárodní den oceánů
12. června           Světový den proti dětské práci
14. června           Světový den dárců krve
15. června           Mezinárodní den odpůrců vojenské služby
16. června           Den afrického dítěte
16. června           Evropský den židovské kultury
17. června           Světový den sdělovacích prostředků
17. června           Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha
20. června           Světový den uprchlíků
21. června           Evropský den hudby
21. června           Den hrdosti
21. června           Mezinárodní den trpaslíků
23. června           OSN pro den veřejné služby
23. června           Světový den házené
23. června           Mezinárodní olympijský den
26. června           Mezinárodní den podpory obětem násilí (mučení)
26. června           Mezinárodní den boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi
27. června           Den politických vězňů
27. června           Světový den rybářství


Výročí slavných osobností

1. června 1974 se narodila Alanis Morissette, kanadská zpěvačka, textařka, skladatelka a hudební producentka. Na mezinárodní scéně debutovala s albem Jagged Little Pill (1995). Této rockově pojaté desky se prodalo přes 30 milionů kusů a stala se tak do té doby nejprodávanějším albem v historii od ženské interpretky.

 • 45. výročí narození

1. června 1979 zemřel Ján Kadár, slovenský filmový režisér. Spolu s českým režisérem Elmarem Klosem natočil např. Oscarem oceněný film Obchod na korze. V roce 1968 emigroval a žil ve Spojených státech amerických

 • 40. výročí úmrtí (* 1. dubna 1918)

2. června 1984 zemřela Marie Fischerová-Kvěchová, česká malířka. Ilustrovala např. Babičku Boženy Němcové nebo Broučky Jana Karafiáta. Věnovala se také figurální a portrétní tvorbě, její kresby našly uplatnění i v oblastech užitého umění. Za své dílo byla oceněná Zlatou medailí na výstavě dekorativních umění v Paříži roku 1925. Její tvorba je dodnes cenným sběratelským artiklem.

 • 35. výročí úmrtí (* 24. března 1892)

3. června 1924 se narodil Franz Kafka, pražský německy píšící spisovatel. Za jeho nejdůležitější práce jsou všeobecně považovány romány Proces, Nezvěstný (též zvaný Amerika), Zámek a novela Proměna. Stěžejní část Kafkova díla byla za jeho života téměř neznámá, publikoval jen několik povídek. Proslulým autorem se Kafka stal až po své smrti, zejména po druhé světové válce, a dnes patří ke klasikům literatury 20. století a jedněm z největších inovátorů románové formy vyprávění. Důležitými motivy jeho tvorby jsou pocity vyřazenosti a izolovanosti. V kontrastu s tím je často humorné a ironické líčení. Dalším podstatným rysem tvorby jsou hrdinové, kteří se stávají předmětem ponižování. Ukončení příběhů jsou zpravidla tragická a bezvýchodná.

 • 95. výročí úmrtí (* 3. července 1883)

3. června 1899 zemřel Johann Strauss mladší, rakouský skladatel. Johann Za svého života napsal něco okolo 500 skladeb - polky, valčíky, pochody, operety a jedna opera. Mezi jeho nejslavnější díla patří valčík Na krásném modrém Dunaji.

 • 120. výročí úmrtí (* 25. října 1825)

5. červen 2004 zemřel Ronald Reagan, americký herec a politik, prezident USA v letech 1981–1989. Předtím, než vstoupil do politiky, pracoval jako herec a byl také předsedou hereckých odborů. Ve věku 69 let se stal v té době nejstarším zvoleným prezidentem. Je pro něj charakteristická nová ekonomická politika, přezdívaná Reaganomika, a konfrontační zahraniční politika vůči Sovětskému svazu a komunistickému hnutí po celém světě.

 • 15. výročí úmrtí (* 6. února 1911)

6. června 1599 se narodil Diego Velázquez, španělský malíř, vůdčí umělecká osobnost na dvoře krále Filipa IV. Byl předním umělcem barokního období, proslavil se především řadou portrétů španělské královské rodiny a dalších významných evropských osobností. Jeho dílo bylo už za jeho života i později vždy vysoce hodnoceno. Uznání došlo také u impresionistů a inspiraci u něj čerpali také moderní malíři ve 20. století.

 • 420. výročí narození († 6. srpna 1660)

7. června 1954 zemřel Alan Turing, významný britský matematik, logik a zakladatel mnoha vědních oborů. Za druhé světové války byl Turing jedním z nejdůležitějších vědců, kteří v Bletchley Parku luštili německé tajné kódy šifrované stroji Enigma a Tunny. Toto úsilí bylo velice úspěšné a Angličané měli po větší část války k dispozici „tajné“ nepřátelské komunikace. Ani po válce ovšem o této své práci nemohl mluvit, jelikož by tím porušil státní tajemství. Po druhé světové válce byly myšlenky Turingova stroje využity při konstrukci prvních počítačů řízených programem uloženým ve vnitřní paměti.

 • 65. výročí úmrtí (* 1912)

10. června 1949 se narodil Karel Zich, „český Elvis Presley“, zpěvák, kytarista a hudební skladatel. V letech 1969–1973 byl členem Spirituál kvintetu. Proslavil se písněmi Doney Gal, Kovbojův nářek či českou verzí Elvisova hitu In The GhettoČernošský ghetto.

 • 70. výročí narození († 13. července 2004)

10. června 2004 zemřel Ray Charles, americký hudebník, zpěvák a skladatel. Na fotografiích je většinou zachycen s černými brýlemi a rozesmátý. V roce 2004 ho časopis Rolling Stone zařadil na 10. příčku svého seznamu největších umělců všech dob. Mezi jeho nejznámější písně patří např. Hit the Road Jack.

 • 15. výročí úmrtí (* 23. září 1930)

11. června 1864 se narodil Richard Strauss, německý hudební skladatel a dirigent. Proslul zvláště svými symfonickými básněmi a operami. Spolupráce s libretistou, nadaným a náročným, Hugem von Hofmannstahlem dala vzniknout mistrovským dílům. K jeho nejslavnějším dílům patří symfonická báseň Tak pravil Zarathustra, opery Salome nebo Růžový kavalír.

 • 155. výročí narození († 1949)

12. června 1929 se narodila Anna Franková, oběť fašismu. Jako dívka z německé židovské rodiny ukrývající se před nacisty v zadním traktu jednoho domu v Amsterdamu za druhé světové války si psala deník, ten ji po smrti proslavil. Protože se zvyšovalo pronásledování a persekuce židů, celá rodina se v červenci 1942 ukryla v tajných místnostech kancelářské budovy Otto Franka. Po dvou letech skrývání byla skupina prozrazena a deportována do koncentračních táborů. Anna zemřela na tyfus v táboře Bergen-Belsen. Její otec Otto jediný z rodiny přežil, vrátil se do Amsterdamu a našel její deník. Tento unikátní záznam se rozhodl vydat.

 • 90. výročí narození († 1945)

13. června 1974 se narodil Jiří Vyorálek, herec. Ztvárnil například Klementa Gottwalda v televizní minisérii České století či roli Jaroslava Valenty v seriálu První republika. Působil v Divadle Husa na provázku a Divadle Reduta. V roce 2007 byl nominován na Cenu Thálie. Od roku 2013 je členem hereckého souboru Divadla Na zábradlí.

 • 45. výročí narození

13. června 1909 se narodil Vladimír Neff, spisovatel. Je autorem knihy Filosofický slovník pro samouky neboli Antigorgias. První výrazný úspěch u veřejnosti zaznamenal psychologickým románem Třináctá komnata a následně novelou Marie a zahradník. Roku 1977 podepsal Antichartu.

 • 110. výročí narození († 2. července 1983)

14. června 1594 zemřel Orlando di Lasso, vlámský hudební skladatel. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 16. století, který výrazně ovlivnil další skladatelskou generaci. Zanechal po sobě obrovské dílo, více než 2000 skladeb všech tehdejších žánrů: 70 mší, 110 motet, francouzské šansony, italské madrigaly, německé písně, liturgickou hudbu ve stylu nizozemské vokální polyfonie a ve výčtu jeho skladeb nechybí ani duchovní skladby pro potřeby německých protestantů.

 • 425. výročí úmrtí (* 1532)

14. června 1804 se narodil František Sušil, moravský teolog a sběratel lidových písní. Vydal sbírku téměř 2 400 lidových písní pod názvem Moravské národní písně s nápěvy do textů vřaděnými (vyšla po sešitech v letech 1853–1859, souborně pak roku 1860). Byl aktivní v českém národním obrození.

 • 215. výročí narození († 31. května 1868)

17. června 1939 se narodil Krzysztof Zanussi, polský režisér a scenárista. Angažoval se v amatérském filmovém hnutí, natočil 11 filmů, z nichž 9 bylo oceněno. Přednášel na řadě filmových škol.  Působí jako režisér mj. v divadlech v Miláně, Římě, Palermu, Syrakusách, Bonnu, Moskvě, Brémách a Basileji. Filmy Krzysztofa Zanussiho byly oceněny řadou prestižních cen na mezinárodních filmových festivalech.

 • 80. výročí narození

17. června 1909 se narodil Karel Höger, herec. Za svůj život si zahrál mnoho vážných, tragických postav. Ztvárnil několik významných mužů z české národní historie: Mikoláše Alše ve stejnojmenném filmu, Bedřicha Smetanu ve filmu Z mého života nebo postavu českého krále Václava IV. Lucemburského ze známé husitské trilogie, dále též fiktivní postavu Ing. Prokopa z filmu natočeného podle Čapkova románu Krakatit. V 50. letech se také etabloval jako úspěšný představitel soudobé filmové kriminalistiky coby kapitán – detektiv Sboru národní bezpečnosti po boku Josefa Beka.

 • 110. výročí narození († 1977)

18. června 1959 se narodila Zuzana Navarová, zpěvačka a skladatelka. Od roku 1980 zpívala se skupinou Nerez, její první sólové album vzniklo v roce 1992. V roce 1994 nahrála album s kapelou Tres a v následujících letech dalších pět alb se skupinou Koa. Skládala také scénickou hudbu k divadelním představením. Byla producentkou (Věra Bílá, Rom - Pop, Kale) a objevila zpěvačku Radůzu. Od začátku 90. let stála v čele Nadace Život umělce.

 • 60. výročí narození († 7. prosince 2004)

18. června 1949 se narodil Lech Kaczyński, bývalý polský prezident. Mezi lety 2002 a 2005 byl primátorem Varšavy. Jeho bratr Jarosław Kaczyński je předsedou strany Právo a spravedlnost (Prawo i Sprawiedliwość) a bývalým premiérem Polska. Lech Kaczyński zahynul 10. dubna 2010 při letecké havárii u Smolenska.

 • 70. výročí narození († 10. dubna 2010)

21. června 1899 se narodil Pavel Haas, hudební skladatel a pedagog. Pocházel z brněnské židovské rodiny; jeho bratr Hugo se stal filmovým hercem a režisérem. Jeho hudební dílo zahrnuje jen několik desítek skladeb. Na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracoval na symfonii, kterou však již nestačil dokončit. Dne 2. prosince 1941 byl deportován do Terezína, kde složil mužský sbor Nenaříkej. Z Terezína byl transportován 16. října 1944 do Osvětimi, kde zemřel v plynové komoře.

 • 120. výročí narození († 17. října 1944)

21. června 1949 zemřel Heliodor Píka, generál československé armády. Významný představitel zahraničního československého protinacistického odboje. Jako člen československé delegace se zúčastnil dojednávání mírových smluv s evropskými státy Osy během konference v Paříži. Po únorovém převratu se stal obětí komunistického režimu a po vykonstruovaném procesu byl oběšen v plzeňské věznici Bory.

 • 70. výročí úmrtí (* 1897)

22. června 1949 se narodila Helena Třeštíková, česká režisérka a pedagožka, ministryně kultury. Jejím manželem je architekt Michael Třeštík. Ve své filmové tvorbě se věnuje dokumentaristice zaměřené zejména na mezilidské vztahy a sociální problémy. V roce 2007 byla krátce ministryní kultury České republiky v druhé Topolánkově vládě. Jejím synem je fotograf Tomáš Třeštík a dcerou producentka Hana Třeštíková.

 • 70. výročí narození

23. června 1949 se narodila Meryl Streepová, americká herečka. Osminásobná držitelka Zlatého glóbu, dvojnásobná držitelka Ceny Emmy a trojnásobná držitelka Oscara. Meryl Streep je představitelkou uměřeného, kultivovaného herectví s umírněnými gesty, své role komponuje podle zákonů psychologického prožitku a pravdivosti, ale také estetiky. K jejím slavným filmům patří Sophiina volba, Hodiny nebo Mamma mia!

 •  70. výročí narození

23. června 1959 zemřel Boris Vian, francouzský spisovatel, novinář a kritik, jazzový hudební skladatel, trumpetista, dramatik, písničkář, herec, malíř, překladatel, scenárista a člen kolegia patafyziky. V jeho dílech se objevuje více témat, která by šlo označit jako stěžejní (úzkostlivé stavy vyvolané nemocí, kritika církve, militarismu, sociální péče). Tato témata se mísí s jakousi idealizací lásky. Dále u něj lze najít prvky existencialismu jako je pocit strachu z nepřátelské společnosti a útoky proti ní. Jeho nejznámějším románem je Pěna dní z roku 1947.

 • 60. výročí úmrtí (* 10. března 1920)

25. června 1974 se narodila Tereza Pergnerová, moderátorka, herečka a zpěvačka. Proslavila se především moderováním hitparády Eso (pozdrav „Čágo, bélo, šílenci“). Později, po vyléčení z drogové závislosti, moderovala reality show VyVolení a v roce 2004 dostala nabídku od rádia Frekvence 1 moderovat pořad Rande. V roce 2012 moderovala také reality show Farma.

 • 45. výročí narození

25. června 1974 se narodil Václav Moravec, redaktor a moderátor. Proslavil se především moderováním diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. V minulosti moderoval pořady na ČRo nebo Frekvenci 1. Roku 2003 obdržel za moderování pořadu Interview BBC Cenu Nadace Českého literárního fondu Novinářská křepelka pro novináře ve věku do 33 let. Je čtyřnásobným držitelem ceny TýTý jako nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky.

 • 45. výročí narození

25. června 2009 zemřel Michael Jackson, americký zpěvák a skladatel, tanečník, producent a mecenáš afroamerického původu. Jeho desky Thriller (1982), Bad (1987) a Dangerous (1991) patří mezi nejvýznamnější díla v oblasti pop music. Album Thriller je s výrazným náskokem nejprodávanějším albem všech dob, prodalo se ho 110 milionů kusů. Jackson je označován jako Král popu. Za svoji kariéru získal celkem 13 cen Grammy a 26 cen American Music Award.

 • 10. výročí úmrtí (* 29. srpna 1958)

25. června 1984 zemře Michel Foucault, francouzský filozof, psycholog. Reprezentoval francouzskou intelektuální avantgardu sedmdesátých let. Byl také historik filozofie, představitel filozofického strukturalismu a postmoderní filozofie, historik a teoretik kultury. Jeho dílo se rozpadá do několika období, tradičně je přijímáno dělení na období „fenomenologické“, „archeologické“, „genealogické“ a „etické“.

 • 35. výročí úmrtí (* 15. října 1926)

27. června 1939 se narodil Dušan Klein, režisér. V průběhu druhé světové války byl jako dítě spolu se svou matkou a bratry vězněn v terezínském ghettu. V 70. letech jej zaujal žánr kriminálních, špionážních a v menší míře dobrodružných filmů. Proslavil se především „básnickou hexalogií“ s Pavlem Křížem v hlavní roli.

 • 80. výročí narození

28. června 1914 zemřel František Ferdinand d'Este, následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře Františka Josefa I. V zemích Koruny české vlastnil panství a zámky Konopiště a Chlum u Třeboně. Dne 28. června 1914 byl v Sarajevu na něj a jeho manželku vévodkyni Žofii z Hohenbergu spáchán atentát, kterému oba manželé podlehli. Tento útok se stal záminkou pro začátek první světové války v Evropě.

 • 105. výročí úmrtí (*18. prosince 1863)

29. června 1914 se narodil Rafael Kubelík, dirigent. Proslul především jako interpret děl českých a slovanských skladatelů (Dvořák, Janáček, Martinů, Musorgskij, Smetana a Stravinskij). Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka. V roce 1991 mu byl udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

 • 105. výročí narození († 11. srpna 1996)

30. června 1939 se narodila Naďa Urbánková, zpěvačka, herečka a moderátorka. Působila v pražské Laterně magice. V roce 1964 ji režisér Ján Roháč angažoval do filmu Kdyby tisíc klarinetů a do pražského divadla Semafor. Dnes spolupracuje se skupinou Bokomara. Od roku 2007 moderuje pořad Písničky pro Vysočinu na Českém rozhlase Region.

 • 80. výročí narození

30. června 1964 se narodil Ivan Trojan, herec. Se čtyřmi Českými lvy za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a dvěma za výkon ve vedlejší roli drží rekordní počet lvů v hereckých kategoriích. Působí v Dejvickém divadle. K jeho nejslavnějším filmům patří Samotáři, Anděl Páně nebo Karamazovi.

 • 55. výročí narození

30. června 1969 se narodila Lucie Výborná, televizní a rozhlasová moderátorka a novinářka Českého rozhlasu 1 stanice Radiožurnál. V letech 1994–2000 uváděla pořad Snídaně s Novou, dále působila v České televizi. Na českých rozhlasových stanicích moderuje od začátku 90. let (např. Frekvence 1). V televizi rovněž provází akcemi jako: Sportovec roku, Český lev nebo charitativní koncerty.

 • 50. výročí narození

30. června 1364 zemřel Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup. Dne 2. září 1347 korunoval Karla IV. českým králem a jeho manželku Blanku z Valois českou královnou. V době nepřítomnosti Karla IV. v letech 1354 a 1355 spravoval celou zemi.

 • 655. výročí úmrtí (* 25. března 1297)

Výběr skladatelů, hudebníků a interpretů mluveného slova.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku