Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Významná výročí

Zapojili jsme se do projektu Encyklopedie dějin města Brna . Zajímá vás, jaká brněnská výročí připadají na aktuální měsíc? Nahlédněte do kalendária na prosinec 2018 .

Výběr z významných výročí

Pravidelně také sestavujeme Výběr z významných výročí, který zahrnuje výročí českých a zahraničních osobností, zejména jubilea spisovatelů a soupis významných dnů roku. Je určen knihovníkům a ostatním zájemcům jako pomůcka při kulturně vzdělávací a informační práci.

             


Svátky a významné dny v PROSINCI

1. prosince     Světový den AIDS
2. prosince     Světový den počítačové gramotnosti
2. prosince     Mezinárodní den boje za vymýcení otroctví
3. prosince     Mezinárodní den zdravotně postižených
5. prosince     Mezinárodní den dobrovolníků
7. prosince     Mezinárodní den civilního letectva
9. prosince     Mezinárodní den proti korupci
10. prosince   Mezinárodní den lidských práv
11. prosince   Světový den dětství
11. prosince   Mezinárodní den hor
11. prosince   Mezinárodní den solidarity s ženami a dětmi Afriky
18. prosince   Mezinárodní den vystěhovalců
20. prosince   Mezinárodní den lidské solidarity
29. prosince   Mezinárodní den biologické rozmanitosti


 

Výročí slavných osobností

1. prosince 1953 se narodil Jiří Pavlica, houslista, skladatel a umělecký vedoucí hudebního souboru Hradišťan. Má za sebou výraznou hudební činnost: bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty, četná autorství filmové a divadelní hudby, pravidelné koncerty doma i v zahraničí.

 • 65. výročí narození

1. prosince 1898 zemřel Luděk Marold, malíř a ilustrátor. Vytvořil panoráma Bitvy u Lipan, největší český obraz, který zachycuje historickou událost. Panoramatické dílo zabírá plochu 1045 m² a nachází se na pražském výstavišti.

 • 120. výročí úmrtí (* 7. srpna 1865)

1. prosince 1968 zemřel Hugo Haas, český režisér a herec. Už v mladém věku byl obsazován do rolí staříků a elegantních mužů. K jeho nejslavnějším filmům patří Bílá nemoc nebo Muži v offsidu.

 • 50. výročí úmrtí (* 19. února 1901)

2. prosince 1948 se narodil Antonín Panenka, fotbalový reprezentant. Kromě známého pokutového kopu (penalty) je po něm pojmenován i španělský fotbalový časopis Panenka.

 • 70. výročí narození

2. prosince 1968 se narodila Lucy Liu, americká herečka a modelka. Proslavila se účinkováním v seriálu Ally McBealová nebo ve filmu Kill Bill.

 • 50. výročí narození

2. prosince 1978 se narodila Nelly Furtado, kanadská zpěvačka. Za album Whoa, Nelly! obdržela i prestižní cenu Grammy. Známa je hlavně svým experimentováním s hudebními nástroji a mícháním různých stylů a kultur.

 • 40. výročí narození

3. prosince 1948 se narodil Ozzy Osbourne, britský zpěvák heavymetalové kapely Black Sabbath. Od 80. let 20. století vystupuje sólově. Je jedním z nejznámějších, ale také nejkontroverznějších rockových zpěváků současnosti.

 • 70. výročí narození

5. prosince 2013 zemřel Nelson Mandela, jihoafrický prezident, nositel Nobelovy ceny míru. Jeho vláda se soustředila na likvidaci dědictví apartheidu, zaměřovala se na institucionalizovaný rasismus, chudobu a sociální nerovnost, a zprostředkovala mezirasové usmíření v zemi.

 • 5. výročí úmrtí (* 1918)

7. prosince 1723 zemřel Jan Blažej Santini-Aichel, český barokní architekt. Proslavil se svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika. Jeho originální propracované architektonické návrhy představují velké klášterní komplexy, chrámy, kostely, kaple nebo palácové stavby. Za jeho vrcholné dílo je považován poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.

 • 295. výročí úmrtí (* 3. února 1677)

8. prosinec 1943 se narodil Jim Morrison, frontman skupiny The Doors. Byl dobře znám svými improvizovanými vsuvkami poezie během živých vystoupení. Vzhledem k jeho temné osobnosti a divokým koncertním představením je považován mnohými lidmi za jednoho z nejznámějších, nejcharismatičtějších a nejpřesvědčivějších frontmanů v historii rockové hudby.

 • 75. výročí narození († 3. července 1971)

9. prosince 1608 se narodil John Milton, anglický barokní spisovatel. Proslavil se především básní Ztracený ráj. Mimo jiné se snažil prosadit manželský rozvod a svobodu tisku. Do češtiny jeho díla překládal obrozenec Josef Jungmann.

 • 410. výročí narození († 1674)

9. prosince 1953 se narodil John Malkovich, americký herec, režisér, divadelní výtvarník a producent. Jako herec se objevil ve více než 70 filmech a získal 2 nominace na cenu Americké akademie.

 • 65. výročí narození

12. prosince 1863 se narodil Edvard Munch, norský expresionistický malíř a grafik, vlivný představitel moderny. Vyrostl z duchovní atmosféry secese a jeho malířské dílo má některé charakteristické rysy tohoto slohu. Jeho dílo inklinuje k symbolismu a stalo se východiskem pro expresionismus. V českém prostředí se stal známým po výstavě v roce 1905, kterou se nechala inspirovat umělecká skupina Osma. Mezi jeho známé obrazy patří Nemocné dítě, Výkřik, Madona, Smrt v pokoji nemocné nebo Tanec života.

 • 155. výročí narození († 1944)

15. prosince 1928 se narodil Friedensreich Hundertwasser, rakouský architekt, grafik a malíř. Jeho pestré obrazy jsou prostoupeny přírodními tvary a spirálami. Inspirován vídeňskou secesí, zejména Gustavem Klimtem a Egonem Schielem, si vytvořil tento akční umělec a světový aktivista svůj jedinečný „Hundertwasser-Stil“. Označil rovnou čáru za bezbožnou, jež se v přírodě nevyskytuje. Proto nárokoval v jednom ze svých manifestů, aby byly rovné čáry zakázány.

 • 18. výročí úmrtí († 19. února 2000)

 17. prosince 1948 se narodila Iva Hüttnerová, česká herečka, výtvarnice a spisovatelka. Proslavila se rolí manželky hlavního hrdiny v hořké komedii Víta Olmera Co je vám, doktore?. V televizi byla několik let moderátorkou magazínu Domácí štěstí.

 • 70. výročí narození

 18. prosince 1863 se narodil František Ferdinand d’Este, rakouský arcivévoda a následník rakousko-uherského trůnu. V zemích Koruny české vlastnil panství a zámky Konopiště a Chlum u Třeboně. 28. června 1914 byl v Sarajevu na něj a jeho manželku vévodkyni Žofii z Hohenbergu spáchán atentát, kterému oba manželé podlehli. Tento atentát se stal záminkou pro začátek první světové války v Evropě.

 • 155. výročí narození († 1914)

18. prosince 1878 se narodil Josif Vissarionovič Stalin, sovětský diktátor. V letech 1922–1952 byl generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu. Stalin je historicky rozporuplnou osobností. Má na svědomí životy milionů sovětských občanů. Počítá se proto mezi nejkrvavější diktátory všech dob. Pro období Stalinova SSSR jsou také charakteristické represe vůči obyvatelstvu i vysokým stranickým funkcionářům. Přesto má ve světě mnoho příznivců, kteří oceňují pokrok SSSR za jeho vlády - především transformaci zemědělského státu v průmyslovou velmoc, růst ekonomiky a gramotnosti nebo zlepšení úrovně lékařství

 • 140. výročí narození († 5. března 1953)

19. prosince 1938 se narodil Karel Svoboda, hudební skladatel. Svobodovy písně mají v repertoáruvýznamní zpěváci české popové scény. Jeho slavné hity jako Jsi můj pán, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Stín katedrál nebo Lady Carneval se dodnes hrají nejen v Česku, ale také v mnoha dalších evropských zemích. Jeho tvorby byla oceněna na známých hudebních festivalech například v Rio de Janeiru nebo Cannes.

 • 80. výročí narození († 28. ledna 2007)

19. prosince 1848 zemřela Emily Brontëová, anglická spisovatelka. Emily byla druhá nejstarší ze tří sester Brontëových. Jejím jediným románem je dílo Na větrné hůrce. Inovační struktura románu poněkud zmátla kritiky. I když při svém prvním vydání kniha vyvolala smíšené reakce, později se zařadila mezi klasická díla anglické literatury.

 • 170. výročí úmrtí (* 1818)

20. prosince 1968 zemřel Max Brod, pražský židovský, německy píšící spisovatel, překladatel a skladatel. Zasloužil se o publikování literární pozůstalosti Franze Kafky a významnou měrou přispěl k jeho celosvětové proslulosti. Má rovněž zásluhy o šíření české kultury (zejm. díla Leoše Janáčka a Jaroslava Haška) v zahraničí.

 • 50. výročí úmrtí (* 27. května 1884)

 20. prosince 1968 zemřel John Steinbeck, americký spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu. Jeho hrdinové jsou obyčejní lidé, většinou zemědělci. Díla jsou zasazena do období krize. Se svými hrdiny soucítí, neboť se znal s prostými lidmi a na vlastní kůži zažil jejich bídu. K nejslavnějším dílům patří novela O myších a lidech, a román Hrozný hněv, za nějž získal Pulitzerovu cenu.

 • 50. výročí úmrtí (* 27. února 1902)

22. prosince 1943 zemřela Beatrix Potterová, anglická spisovatelka a ilustrátorka. Veřejnosti je známa zejména jako autorka knížek pro děti: malovala zvířátka v lidském oblečení, aby byla pro děti veselejší. Ke kresbám později psala i pohádky, jako např. Pohádku o Petru Králíkovi. Je jednou z nejúspěšnějších autorek literatury pro děti všech dob, její knihy se staly světovými bestsellery a byly přeloženy do desítek jazyků.

 • 75. výročí úmrtí (* 28. července 1866)

24. prosince 1798 se narodil Adam Mickiewicz, spisovatel. Byl nejvýznamnějším polským básníkem19. století a výraznou postavou světové romantiky. Jeho nejslavnějšími díly jsou Konrád Wallenrod a nedokončené drama Dziady.

 • († 26. listopadu 1855)

25. prosince 1858 se narodil Karel Emanuel Macan, nevidomý hudební skladatel, zakladatel slepecké knihovny. Byl propagátorem esperanta mezi nevidomými. Vydával slepecký časopis Zora (v češtině) a Auroro (v esperantu), které vycházejí dodnes. Je autorem první české slepecké knihy Jitřenka.

 • 160. výročí narození († 6. února 1925 Praha)

25. prosince 1938 zemřel Karel Čapek, spisovatel a novinář. Byl významný autor v období první republiky, patřil mezi kulturní elitu, psal knihy a divadelní hry. Nejznámějšími knihami jsou Bílá nemoc, Krakatit či Válka s mloky. V mnoha svých dílech vyjadřoval obavu, že jednou technika získá moc nad člověkem.

 • 80. výročí úmrtí (* 9. leden 1890)

25. prosince 1983 zemřel Joan Miró, katalánský malíř, sochař, keramik a představitel surrealismu. Zjednodušením struktur obrazu se dostal do období tzv. „snových maleb“. Vytvořil nový styl abstrakce, popisoval své sny z paměti. Jeho malby jsou plné napětí mysteriózní kosmické události, často jsou zjednodušeny až do užití pouhé černé a bílé.

 • 35. výročí úmrtí (* 20. dubna 1893)

26. prosince 1978 zemřel Ludvík Souček, český spisovatel science fiction. Součkova bibliografie čítá desítky populárních, populárně-vědeckých a vědecko fantastických knih. Ve svém díle popularizoval tzv. záhadologické teorie. Rovněž přeložil Vzpomínky na budoucnost Ericha von Dänikena.

 • 40. výročí úmrtí (* 17. května 1926)

27. prosince 1948 se narodil Gérard Depardieu, francouzský herec. Bývá obsazován do rolí velkých postav světové historie nebo literatury. K nejslavnějším filmům patří Bídníci, Cyrano z Bergeracu nebo Fantom Paříže. Je držitelem mnoha vyznamenání a mezinárodních filmových cen, včetně Zlatého glóbu a dvou Césarů.

 • 70. výročí narození

27. prosince 1923 zemřel Gustave Eiffel, francouzský konstruktér a architekt. Proslavil se konstrukcí Eiffelovy věže (1887–1889) a návrhem kostry Sochy Svobody (1885). Eiffelova věž byla středobodem světové výstavy roku 1889 a přilákala do Paříže miliony lidí. Stala se rychle národním symbolem Francie, tak jako se Socha Svobody stala symbolem USA.

 • 95. výročí úmrtí (* 15. prosince 1832)

27. prosince 1963 zemřel Tristan Tzara, francouzský básník a dramatik, jeden ze zakladatelů dadaismu. Svou tvorbou inspiroval řadu kubistických a futuristických umělců. Položil základní kámen dadaistické literatury dílem První nebeské dobrodružství pana Antipyrine z roku 1916.

 • 55. výročí úmrtí (* 16. dubna 1896)

Výběr skladatelů, hudebníků a interpretů mluveného slova.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku