Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Významná výročí

Zapojili jsme se do projektu Encyklopedie dějin města Brna . Zajímá vás, jaká brněnská výročí připadají na aktuální měsíc? Nahlédněte do kalendária na duben 2019.

Výběr z významných výročí

Pravidelně také sestavujeme Výběr z významných výročí, který zahrnuje výročí českých a zahraničních osobností, zejména jubilea spisovatelů a soupis významných dnů roku. Je určen knihovníkům a ostatním zájemcům jako pomůcka při kulturně vzdělávací a informační práci.

             


Svátky a významné dny v DUBNU

1. dubna              Mezinárodní den ptactva
2. dubna              Mezinárodní den dětské knihy
2. dubna              Světový den zvýšení povědomí o autismu
3. dubna              Mezinárodní den spodního prádla
4. dubna              Mezinárodní den proti nášlapným minám
7. dubna              Světový den zdraví
8. dubna              Mezinárodní den Romů
11. dubna           Světový den Parkinsonovy choroby
11. dubna           Mezinárodní den solidarity osvobození politických vězňů
12. dubna           Mezinárodní den letectví a kosmonautiky
14. dubna           Světový den monitoringu diabetiků
18. dubna           Mezinárodního den památek a sídel
20. dubna           Mezinárodní den svobody tisku
22. dubna           Evropský den akcí proti rasismu
22. dubna           Den Země
23. dubna           Světový den knihy a autorského práva
24. dubna           Mezinárodní den skautů a skautek
24. dubna           Světový den laboratorních zvířat
25. dubna           Světový den malárie
26. dubna           Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl
26. dubna           Světový den duševního vlastnictví
27. dubna           Světový den grafiky
27. dubna           Světový den sdružených měst
27. dubna           Mezinárodní den smutku
28. dubna           Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
29. dubna           Mezinárodní den tance
30. dubna           Den pracoviště


Výročí slavných osobností

1. dubna 1929 se narodil Milan Kundera, francouzský spisovatel českého původu (narodil se v Brně), který od roku 1975 žije ve Francii. Své texty psal nejdříve česky, nyní francouzsky. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství a jeho dílo bylo v Československu až do sametové revoluce zakázáno. Je autorem básní, dramat, prózy a esejí a je také překladatel. Jeho texty patří mezi nejčastěji překládaná česká díla na světě. Po špatných zkušenostech s neautorizovanými překlady svá díla k překladům do češtiny nesvěřuje. K jeho nejslavnějším dílům patří romány Žert nebo Nesnesitelná lehkost bytí.

 • 90. výročí narození

4. dubna 1979 se narodil Heath Ledger, australský herec, známým zejména svou rolí ve filmu Zkrocená hora, za kterou byl nominován na Oscara a Zlatý glóbus. Obě ceny nakonec získal in memoriam za předposlední natočený snímek, kterým byl Temný rytíř. Zemřel na srdeční kolaps v průběhu natáčení filmu Imaginárium dr. Parnasse.

 • 40. výročí narození († 22. ledna 2008)

5. dubna 1994 zemřel Kurt Cobain, americký zpěvák, kytarista, skladatel, hlavní zpěvák a zakladatel grungeové skupiny Nirvana. Hudební magazín Rolling Stone jej v osobním žebříčku hudebního redaktora Davida Frickeho označil v roce 2003 za 12. nejlepšího kytaristu všech dob.

 • 25. výročí úmrtí (* 20. února 1967)

7. dubna 1939 se narodil Francis Ford Coppola, americký filmový scenárista, režisér a producent. Proslavila ho třídílná mafiánská filmová sága Kmotr podle románů Maria Puza, kterou natáčel v letech 1972-1990. Přinesla mu pět Oscarů (jeden za režii, dva za film, tři za scénář) a tři Zlaté glóby (film, režie, scénář). Americký filmový institut v roce 2007 zařadil Kmotra na druhé místo v žebříčku nejlepších filmů všech dob.

 • 80. výročí narození

8. dubna 1859 se narodil Edmund Husserl, rakouský filosof moravského původu a zakladatel fenomenologie. Jedním z hlavních témat Husserlova myšlení byl problém poznání, kde Husserl navázal na I. Kanta. Poznání je sice vázáno na psychologické procesy, není s nimi však totožné. Z empirických psychologických vět nelze nikdy odvodit obecné tvrzení, neboť mohou být kdykoli vyvráceny, falzifikovány. Logika, matematika a filosofie jsou podle Husserla „ideální vědy“, jejichž zákony vyjadřují absolutně nutné pravdy a priori. Fenomenologie jakožto „bytostný názor daného“ čili fenoménů se má stát spolehlivým základem všech věd.

 • 160. výročí narození († 27. dubna 1938)

8. dubna 1914 zemřel Jakub Arbes, spisovatel a novinář. Sympatizoval s májovci, avšak neřadil se mezi ně, neboť tvořil za jiných okolností než oni. Zavedl nový způsob literární tvorby – romaneto (termín vymyslel Jan Neruda), obsáhlejší povídka s dobrodružným, napínavým dějem. Námětem jsou neobvyklé jevy, tajemnost, která nakonec najde racionální vysvětlení. Vychází z rozporu mezi dokázanými věcmi a věcmi mezi nebem a zemí. Hlavními postavami jsou vědci nebo studenti. K nejznámějším romanetům patří dílo Svatý Xaverius.

 • 105. výročí úmrtí (* 12. června 1840)

9. dubna 1959 se narodil Peter Nagy, slovenský zpěvák, skladatel, textař, producent, fotograf a frontman slovenské hudební skupiny Indigo. Se svou kapelou má od roku 1984 na svém kontě již 17 nahraných alb a první místo v anketě Zlatý slavík z roku 1985.

 • 60. výročí narození

9. dubna 1959 zemřel Frank Lloyd Wright, americký architekt, spisovatel a obchodník s uměním. Podle jeho návrhů bylo ve světě postaveno více než 100 budov. V letech 1935 až 1939 vznikla jedna z jeho nejslavnějších staveb – Fallingwater. Tento dům byl postaven podle Wrightových ideálů přiblížit člověka co nejblíže přírodě, domem dokonce protéká potok a vodopád. V letech 1943 až 1959 Wright pracoval na svém dalším pokladu – budově musea Solomona R. Guggenheima v New Yorku.

 • 60. výročí úmrtí (* 8. června 1867)

11. dubna 1769 se narodil František Vladislav Hek, český buditel, spisovatel a předobraz známé Jiráskovy literární postavy F. L. Věka. Zaměřoval se na tvorbu satirických básní, epigramů. Roku 1820 uveřejnil své nejznámější dílo Veliký pátek, ve kterém ostře kritizoval maloměstské poměry v jeho rodné Dobrušce. Příkladem této kritiky je například epigram s názvem Čím větší vůl, tím více titulů. Za to byl žalován a souzen, což nakonec vedlo ke konfiskaci celého nákladu knihy. Ze třicátých a čtyřicátých let také pochází řada Hekových hudebních skladeb.

 • 250. výročí narození († 4. září 1847)

11. dubna 1894 se narodil Lev Blatný, český spisovatel a divadelník. Již v mládí publikoval verše a drobnou prózu, později projevoval zájem o divadlo i jako kritik. První jeho hra uvedená na brněnské scéně byla aktovka Hvězdná obloha a dále hra Tři. Následovaly groteska Kokoko-dák, která dosáhla velkého úspěchu, pohádková hra Říše míru a zralé jevištní dílo Smrt na prodej. Z jeho prozaického díla jsou nejvýznamnější expresionistické povídky ze sbírky Vítr v ohradě.

 • 125. výročí narození († 21. června 1930)

11. dubna 1944 se narodil Zdeněk Rytíř, český textař, hudební skladatel, hudebník. Už při studiu psal poezii a v několika skupinách hrál na baskytaru a foukací harmoniku. Profesionálně se začal textařině věnovat jako člen skupiny Mefisto. Písně s jeho texty nazpívali např. Marta Kubišová, Pavel Bobek, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Petr Spálený, Michal Tučný, Olympic, Karel Gott, Lenka Filipová, Hana Zagorová, Jitka Zelenková, ASPM a mnoho dalších.

 • 75. výročí narození († 2. října 2013)

12. dubna 1929 se narodil Jaroslav Papoušek, český malíř, sochař, scenárista a režisér. Roku 1968 natočil svůj filmový debut Nejkrásnější věk. Následovala slavná filmová trilogie o rodině Homolků, která žne úspěchy i řadu let po vydání: Ecce homo Homolka (1969), Hogo fogo Homolka (1970) a Homolka a tobolka (1972). V osmdesátých letech se po prodělaném infarktu věnoval klidnější tvorbě – malování. Proběhlo několik výstav jeho impresionistických olejomaleb krajin, portrétů i karikatur.

 • 90. výročí narození († 17. srpna 1995)

12. dubna 1944 se narodil Karel Kryl, český zpěvák a kytarista, hlavní představitel československého protikomunistického protestsongu. V roce 1965 začal vystupovat s olomouckou beatovou skupinou Bluesmeni. Z této spolupráce vyšla první deska s písní Nevidomá dívka v interpretaci Hany Ulrychové. Roku 1967 díky pomocné ruce Miloše Zapletala natočil své první rozhlasové nahrávky, které se staly páteří LP desky Bratříčku, zavírej vrátka. Ústřední píseň byla neoficiální hymnou protiinvazního odporu po srpnu 1968. O rok později odešel Karel Kryl do Německé spolkové republiky, kde v říjnu požádal o azyl. V osmdesátých letech pracoval jako redaktor rozhlasu Svobodná Evropa, do vlasti se triumfálně vrátil po sametové revoluci, aby tu stihl ještě pět let tvořit. Zasažen infarktem předčasně zemřel 3. března 1994.

 • 75. výročí narození († 3. března 1994)

14. dubna 1959 se narodil Vlasta Redl, moravský zpěvák, textař, skladatel a multiinstrumentalista (hraje na kytaru, klávesy, piáno, mandolínu a další nástroje). Ve své tvorbě dokázal osobitě skloubit rock, bigbít, folk a lidovou hudbu. Píše také scénickou hudbu a produkuje, podílel se na téměř 60 albech.

 • 60. výročí narození

15. dubna 1894 se narodil Nikita Sergejevič Chruščov, první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Jeho vláda přinesla částečnou destalinizaci SSSR, podporu počátků sovětského kosmického programu a řadu relativně liberálních reforem v oblasti domácí politiky. Svými spolupracovníky byl odstaven od moci v roce 1964, kdy jej jako prvního tajemníka ÚV KSSS nahradil Leonid Brežněv.

 • 125. výročí narození († 11. září 1971)

15. dubna 1959 se narodila Emma Thompson, britská herečka, komička a scenáristka. Objevila se třeba v miniseriálu Fortunes of War. Při práci na něm se seznámila se svým budoucím manželem Kenethem Brannaghem, který ji obsadil do filmu Henry V. Úspěch jí přinesla také spolupráce s Alanem Rickmanem. Poprvé se spolu sešli v úspěšné adaptaci románu Jane Austinové Rozum a cit (1995) a později i ve filmové adaptaci Harryho Pottera.

 • 60. výročí narození

15. dubna 1764 zemřela Jeanne-Antoinette Poisson, známá jeko Madame de Pompadour. Tato francouzská markýza byla milenkou Ludvíka XV. Poté, co již s králem neudržovala milenecký poměr, byla stále jeho blízkou a důvěrnou přítelkyní, a to až do své smrti v roce 1764.

 • 255. výročí úmrtí (* 29. prosince 1721)

16. dubna 1889 se narodil Charlie Chaplin, anglický filmový tvůrce, režisér a scenárista, který patřil k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům 20. století. Své filmy vytvářel od námětů přes scénář, režii až po účinkování v hlavní roli. Za svou dlouhou filmovou kariéru natočil kolem devadesáti filmů. Později, již v éře zvukového filmu, skládal ke svým novým filmům, ale i slavným němým filmům, i vlastní hudební doprovod. Poprvé se na filmovém plátně objevil v roce 1914 ve snímku Chaplin si vydělává na živobytí. Za vrchol jeho krátkometrážní tvorby patří snímky Chaplin hasičem, Chaplin vystěhovalcem nebo Chaplin odhadcem v zastavárně. V roce 1919 společně s Mary Pickfordovou, Douglasem Fairbanksem a Davidem Wark Griffithem založil filmovou společnost United Artists, pro kterou v letech 1923 až 1952 výhradně natočil své filmy, mezi jinými i Zlaté opojení, Světla velkoměsta nebo Diktátor

 • 130. výročí narození († 25. prosince 1977)

16. dubna 1844 se narodil Anatole France, francouzský básník, prozaik, literární kritik a esejista, humanistický filozof, pokračovatel racionalistických tradic renesance a osvícenství, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1921. Bývá často označován za posledního velkého spisovatele 19. století a prvního velkého spisovatele 20. století.

 • 175. výročí narození († 12. října 1924)

17. dubna 2014 zemřel Gabriel García Márquez, kolumbijský spisovatel a novinář. Jeho styl je plný nadsázek a fantastických motivů, které se objevují v místech všedního života. Společným rysem je vyprávění velkých příběhů, které roztříští na mnoho bezvýznamných epizod, čímž se dílo stává záměrně nepřehledným. Čas podle něj neplyne, ale otáčí se dokola. Základními tématy pro něj jsou: láska, smrt, samota a stárnutí. Svým postavám přikládá mytologické rozměry a legendární vlastnosti ještě dříve, než by si je jakýmkoliv svým jednáním zasloužily.

 • 5. výročí úmrtí (* 6. března 1927)

19. dubna 1944 se narodila Eva Tálská, scenáristka, dramatička a režisérka. Jde o jednu ze zakladatelských osobností Divadlo Husa na provázku. Divadelní režii vystudovala v roce 1968 na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. V roce 1992 založila v Brně divadelní školu Studio Dům.

 • 75. výročí narození

19. dubna 1689 zemřela Kristýna I. Švédská, švédská královna. Druhá dcera švédského krále Gustava II. Adolfa (1594–1632) a jeho manželky Marie Eleonory Braniborské (1599–1655). Královna Kristýna byla jistě výstřední panovnicí i ženou. Je popisována jako nežensky vyhlížející, štíhlé postavy a malého vzrůstu, dorostla výšky pouhých 150 cm a svůj malý vzrůst ještě zvýrazňovala nošením bot s nízkou podrážkou. Následkem úrazu v dětství u ní došlo k deformaci trupu a vychýlení ramene. Mluvila hlubokým hlasem, potrpěla si na drsné žerty a její oblíbenou zábavou byly lov a také vojenské strategie, stejně jako umění a kultura. Snažila se o rozvoj Švédského království, měla mnoho plánů, které však nikdy nedovedla ke zdárnému konci. Byla také zodpovědná za uloupení a odvezení cenných částí uměleckých sbírek císaře Rudolfa II. z Pražského hradu a malostranských paláců po krátkém obsazení Prahy švédskými vojsky v roce 1648.

 • 330. výročí úmrtí (* 18. prosince 1626)

19. dubna 1824 zemřel George Gordon Byron, anglický spisovatel, básník a přední představitel romantismu v literatuře. Mezi jeho nejznámější díla patří Childe Haroldova pouť a satirický veršovaný román Don Juan, který zůstal nedokončený. Je považován za jednoho z největších evropských básníků. Lord Byron proslul nejen svým dílem, ale i svým způsobem života, který zahrnoval extravagantní výstřelky, mnoho milostných skandálů, dluhy, rozvod a obvinění z incestu a sodomie. Byron působil jako vůdce jedné ze skupin italských karbonářů během bojů s Rakouskem. Později se účastnil bojů proti Turkům během řecké války o nezávislost, pročež je považován za řeckého národního hrdinu. Zde hojně přispíval svými financemi, aby podpořil hnutí odporu proti turecké nadvládě. Svou obětí dopomohl Řecku získat svobodu po staletém područenství v rámci Osmanské říše.

 • 195. výročí úmrtí (* 22. ledna 1788)

20. dubna 1889 se narodil Adolf Hitler, německý nacistický politik rakouského původu, od roku 1933 do své smrti kancléř a diktátor nacistického Německa. Jako takzvaný Vůdce (německy Führer) byl odpovědný za zločiny nacistického režimu, zejména za vyvražďování Židů a Romů. Agresivní politikou zprvu dosahoval územní zisky a ústupky jiných států, roku 1939 však napadením Polska vyvolal druhou světovou válku, v níž Německo nakonec utrpělo drtivou porážku. V roce 1919 vstoupil do tehdy nepatrné nacistické strany a brzy na sebe strhl její vedení, když dokázal svým charismatickým a populistickým řečnictvím zmnohonásobit členstvo. Po vypuknutí velké hospodářské krize koncem dvacátých let se v těžce postiženém Německu začalo dařit extremistům a Hitlerova NSDAP se vypracovala na nejsilnější politickou stranu země, navíc přitom získala i podporu části konzervativních elit a průmyslníků, kteří se obávali rostoucího vlivu komunistů. Německo začalo zbrojit a Hitler metodou stupňování požadavků a hrozbou agrese dosáhl významných ústupků ze strany západních států. Roku 1938 tak k Německé říši mohl připojit Rakousko a na základě Mnichovské dohody část Československa. Roku 1939 obsadila německá vojska zbytek českých zemí a po dohodě se Sovětským svazem větší část Polska. Napadení Polska však vyvolalo druhou světovou válku, v níž bylo Německo zprvu úspěšné. Na jaře roku 1945 Hitler uvízl v obleženém hlavním městě Berlíně a 30. dubna spáchal ve svém bunkru sebevraždu.

 • 130. výročí narození († 30. dubna 1945)

21. dubna 1699 zemřel Jean Racine, francouzský dramatik období klasicismu, jeden z „velké trojky“ francouzských dramatiků Velkého století (spolu s Molièrem a Corneillem). Psal především tragédie, i když v jeho repertoáru je i jedna komedie. Náměty čerpal především z antiky. Snažil se vybírat takové, které by promlouvaly k problémům 17. století. Dne 12. ledna 1673 se stal, na přání Ludvíka XIV., členem Francouzské akademie.

 • 320. výročí úmrtí (* 22. prosince 1639)

22. dubna 1939 se narodil Jaroslav Krček, hudebník, dirigent a hudební skladatel, umělecký vedoucí souboru Musica Bohemica. Od studijních let se zajímá o folklór a spolu s ním o anonymní hudební projevy české kultury. Jeho úpravy a adaptace lidových předloh mají zcela osobitý styl a výrazně se odlišují od prostých úprav vysokým stupněm stylizace. Všechna tato činnost Jaroslava Krčka směřuje k tomu, aby probudil ve svých posluchačích náklonnost k lidové a historické anonymní hudbě. Proto se jí snaží podávat živě, bez akademické strnulosti, ale se spontánností, která k tomuto umění patří, a současně předkládá svému publiku umělecky vytříbený projev, který snese nejvyšší kritická měřítka.

 • 80. výročí narození

22. dubna 1964 se narodila Barbora Hrzánová, herečka. První známější filmovou rolí byla pro ni mentálně postižená Johanka v Renčově filmu Requiem pro panenku z roku 1991, za což byla oceněna na filmovém festivalu v Torontu. Roku 1994 získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon v Čechovově Rackovi. Na cenu Českého lva byla třikrát nominována za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli a to ve filmech Díky za každé nové ráno z roku 1994, Spiklenci slasti z roku 1996 a Modrý tygr z roku 2012. Za inscenaci Hrdý Budžes hranou v příbramském divadle, obdržela v roce 2003 cenu Thálie. Získala také 1. cenu v anketě Neviditelný herec ve 12. ročníku této soutěže za herecký výkon v rozhlasové pohádce s písničkami Pipi Dlouhá punčocha. V roce 2013 se stala patronkou projektu Koza ProTibet.

 • 55. výročí narození

22. dubna 1899 se narodil Vladimir Vladimirovič Nabokov, americký prozaik ruského původu. Jeho lyrická poezie je ovlivněna expresionismem a symbolismem. Často se zabýval problematikou odcizení a problémy ruských politických a intelektuálních emigrantů. Ve svých dílech často využíval parodii a ironii. Jeho literární dílo má i výraznou a kritiky dosud neprávem opomíjenou filozofickou rovinu, přičemž důraz je kladen na prolínání relativní povahy času a prostoru. Jeho nejdelší román ADA or Ardor: A Family Chronicle se odehrává na úplně jiné planetě.

 • 120. výročí narození († 2. června 1977)

22. dubna 1994 zemřel Richard Nixon, americký prezident. Byl 37. prezident Spojených států amerických (1969–1974) a také 36. viceprezident Spojených států amerických (1953–1961), zde působil v době, kdy byl v úřadu prezident Dwight D. Eisenhower. Nixon je jediným člověkem, který byl dvakrát zvolen americkým viceprezidentem i prezidentem. Zároveň je také jediným americkým prezidentem, který na svůj úřad rezignoval.

 • 25. výročí úmrtí (* 9. ledna 1913)

25. dubna 1969 se narodila Renée Zellwegerová, americká herečka. Proslavila se díky rolím ve filmech Deník Bridget Jonesové nebo ve filmovém zpracování muzikálu Chicago, za který získala Zlatý glóbus pro nejlepší představitelku hlavní role. Za roli ve filmu Návrat do Cold Mountain byla oceněna Oscarem pro nejlepší představitelku vedlejší role.

 • 50. výročí narození

26. dubna 1979 se narodila Klára Issová, herečka. Klára se narodila české matce a otci pocházejícímu ze Sýrie. Jejím bratrem je fotograf Salim Issa, sestřenicí česká herečka Martha Issová. Vystudovala hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři (1999). V roce 1997 získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli za ztvárnění Veroniky ve filmu Nejasná zpráva o konci světa, dále byla v roce 1995 nominována na Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za film Indiánské léto a v roce 2000 ve stejné kategorii za film Anděl Exit.

 • 40. výročí narození

26. dubna 1889 se narodil Ludwig Wittgenstein, rakouský filozof. Byl jedním z nejvlivnějších filosofů 20. století. Bývá spojován především s analytickou filosofií a filosofií jazyka, ovlivnil však i logické pozitivisty. Jeho myšlení pravděpodobně nejvíce ovlivnili Otto Weininger, Arthur Schopenhauer, Bertrand Russell a Gottlob Frege.

 • 130. výročí narození († 29. dubna 1951)

27. dubna 1929 se narodil Ivan Vyskočil, dramatik a herec. Jeho hry nesledují pevnou linii, nemají dramatický text, ten se mění představení od představení, reaguje na diváky a improvizuje. Ve své tvorbě hodně využívá svých znalostí z psychologie. Za podstatnější než jednotlivé artefakty své tvorby měl vždy výzkum podstaty tvorby a jejích možností. A stejně tak i objevování, zda a jak lze tvorbě učit. Jednotlivé zapsané texty sám bere jako opuštěné umrtvené pozůstatky na cestě.

 • 90. výročí narození

28. dubna 1974 se narodila Penelope Cruz, španělská herečka. V roce 2006 se stala první Španělkou nominovanou na Oscara pro nejlepší herečku v Almodóvarově filmu Volver. Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli pak získala roku 2008 za výkon v Allenově romantické komedii Vicky Cristina Barcelona.

 • 45. výročí narození

29. dubna 1964 se narodil Radek Jaroš, horolezec. Stal se 15. horolezcem na světě a prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku. Je členem novinářského profesního sdružení Czech Travel Press.

 • 55. výročí narození

29. dubna 1899 se narodil Duke Ellington, americký jazzový skladatel a pianista, jedna z nejdůležitějších postav jazzu 20. století. V jeho orchestrech se proslavilo mnoho jazzových hudebníků, mnoho z nich dalo tomuto orchestru přednost před svou sólovou kariérou. I když byli sami často velmi pozoruhodní, byl to ale právě Ellington, kdo vtiskl orchestru výsledný tvar a zvuk a učinil z něj tak jeden z nejznámějších jazzových souborů vůbec. Jako skladatel psal Ellington jednotlivé party přímo na míru muzikantům, kteří s ním v dané době hráli. Během svého života nahrával Ellington pro mnoho nahrávacích společností a objevil se také v několika filmech. Ještě před vypuknutím 2. světové války stihl se svým orchestrem projet celé Spojené státy i Evropu. Svůj orchestr vedl od roku 1923 až do své smrti v roce 1974.

 • 120. výročí narození († 24. května 1974)

29. dubna 2014 zemřela Iveta Bartošová, zpěvačka. Její první úspěch na profesionální dráze ji potkal v roce 1983, kdy zvítězila v okresním kole pěvecké soutěže Talent v Novém Jičíně a postoupila do krajského kola v Třinci, kde obsadila druhé místo. Na jaře 1993 získala hlavní roli ve filmu Jaroslava Soukupa Svatba upírů, ke kterému nazpívala ústřední píseň Já se vrátím. Několikrát získala Zlatého slavíka a opakovaně vítězila v televizní anketě TýTý. Česká akademie populární hudby ji dvakrát nominovala na Výroční hudební cenu Anděl. Mezi její slavné hity patří písně: Hej pane DJ, Knoflíky lásky nebo Léto. Dne 29. dubna 2014 spáchala sebevraždu.

 • 5. výročí úmrtí (* 8. dubna 1966)

Výběr skladatelů, hudebníků a interpretů mluveného slova.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku