Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Významná výročí

Zapojili jsme se do projektu Encyklopedie dějin města Brna . Zajímá vás, jaká brněnská výročí připadají na aktuální měsíc? Nahlédněte do kalendária na srpen 2018 .

Výběr z významných výročí

Pravidelně také sestavujeme Výběr z významných výročí, který zahrnuje výročí českých a zahraničních osobností, zejména jubilea spisovatelů a soupis významných dnů roku. Je určen knihovníkům a ostatním zájemcům jako pomůcka při kulturně vzdělávací a informační práci.

             


Svátky a významné dny v SRPNU

1. srpen – začíná Světový týden kojení
2. srpen – Památný den romského holocaustu
6. srpen – Světový den boje za zákaz jaderných zbraní (Den Hirošimy)
6. srpen – Mezinárodní den boje lékařů za mír
9. srpen – Mezinárodní den původního obyvatelstva
12. srpen – Mezinárodní den mládeže
13. srpen – Den leváků
19. srpen – Světový den humanitárních pracovníků (OSN)
19. srpen – Mezinárodní den pirátů
20. srpen – Světový den komárů
23. srpen – Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky
23. srpen – Evropský den památky obětí stalinismu a nacismu (Mezinárodní den černé stuhy)

Výročí slavných osobností

1. srpna 1903 zemřela Calamity Jane , vlastním jménem Martha Jane Connary-Burke, americká hrdinka Divokého západu. Slávu si získala díky potyčkám s indiány, daleko známější je ale jako profesionální zvěd.

 • 115. výročí úmrtí (* 1. května 1852)

3. srpna 2008 zemřel Alexandr Solženicyn , ruský spisovatel a publicista. Jeho tvorba byla velmi ovlivněna druhou světovou válkou a s tím souvisejícím životem nejdříve v Gulagu a následně ve vyhnanství. Mezi jeho nejznámější díla patří Jeden den Ivana Děnisoviče a Souostroví Gulag.

 • 10. výročí úmrtí (* 11. prosince 1918)

6. srpna 1928 se narodil Andy Warhol , americký malíř, grafik, filmový tvůrce a významná osobnost amerického pop artu. Bylo o něm natočeno několik životopisných i dokumentárních filmů.

 • 90. výročí narození († 22. února 1987)

8. srpna 1578 se narodil Matteo Rosselli , italský barokní malíř. Pracoval pro velkovévodskou rodinu Medicejských. Nejvíce působil ve Florencii, která se také stala motivem většiny jeho obrazů.

 • 440. výročí narození († 18. ledna 1650)

8. srpna 1998 se narodil Shawn Mendes , kanadský zpěvák. První nahrávací smlouvu získal už v 16 letech, kdy si jej díky několika přezpívaným písničkám, které pustil na internet, všiml hudební manažer. Dnes je známý po celém světě a pořádá světové koncerty a turné. K jeho známějším songům patří například Stitches  nebo Treat You Better.

 • 20. výročí narození

11. srpna 1953 se narodil Joachim Friedrich , německý ekonom a spisovatel. Kromě vědeckých publikací se věnuje převážně tvorbě pro děti a mládež, která je velmi oblíbená. Jeho nejznámější knižní série nese název Čtyři a půl kamaráda.

 • 65. výročí narození

11. srpna 1993 se narodila Ewa Farná , polsko-česká zpěvačka. Za svou hudební kariéru, kterou začala ve třinácti letech, získala několik ocenění, a to jak v Česku, tak i v Polsku. K jejím známým singlům patří například Měls mě vůbec rád, kterým se proslavila, Na ostři nože nebo Mám boky jako skříň.

 • 25. výročí narození

12. srpna 1928 zemřel Leoš Janáček , český skladatel klasické hudby uznávaný po celém světě, a to především pro svůj originální styl vycházející z lidové hudby. Proslavil se například svými smyčcovými kvartety, velký úspěch měla také opera Její pastorkyňa.

 • 90. výročí úmrtí (* 3. července 1854)

13. srpna 1933 se narodil Alois Mikulka , brněnský malíř, sochař, grafik a ilustrátor. Je také autorem divadelních her pro děti, pohádek a dětských básniček. Mezi jeho pohádkové knížky patří například Karkulka v maskáčích, Kosmopohádky nebo Dvanáct usmívajících se ježibab.

 • 85. výročí narození

16. srpna 1958 se narodila Madonna , celým jménem Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie. Madonna je populární americká zpěvačka, skladatelka, tanečnice, herečka a režisérka, často je označována za královnu moderní hudby. Je dokonce zapsána i v Guinessově knize rekordů jako nejúspěšnější umělkyně všech dob. Za svou kariéru také získala nespočet ocenění.

 • 60. výročí narození

17. srpna 1753 se narodil Josef Dobrovský , český filolog, historik a zakladatel slavistiky. I když nevěřil v budoucnost českého jazyka a tudíž ani nepsal česky, je jedním z lidí, kteří se na záchraně českého jazyka podíleli. Mezi jeho díla patří například Zevrubná mluvnice jazyka českého nebo Dějiny české řeči a literatury.

 • 265. výročí narození († 6. ledna 1829)

18. srpna 1983 se narodil Mika , celým jménem Michael Holbrook Penniman, britský zpěvák. Má na svém kontě několik alb a mnoho singlů. nejvíc jej však proslavily písně Take it easy a Grace Kelly.

 • 35. výročí narození

19. srpna 1883 se narodila Coco Chanel , vlastním jménem Gabrielle Chanel, francouzská módní návrhářka. Od poloviny 20. století udávala směr světovému módnímu průmyslu a doteď je považována za klíčovou osobnost co se týká šatníku moderních žen.

 • 135. výročí narození († 10. ledna 1971)

24. srpna 1988 se narodil Rupert Grint , britský herec. Proslavil se hlavně díky roli ve filmu Harry Potter, kde ztvárnil Harryho kamaráda Rona Weasleyho. Kromě této filmové série obsadil role i v několika dalších, menších filmech.

 • 30. výročí narození

25. srpna 1958 se narodil Tim Burton , americký filmový režisér a scénárista. Nejvíce se proslavil filmem Batman, který natočil roku 1989, od té doby je u diváků velmi oblíbený. Jeho dalšími filmy jsou například Ukradené Vánoce, Planeta opic, Alenka v říši divů nebo jeho nejnovější filmová tvorba Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti.

 • 60. výročí narození

29. srpna 1958 se narodil Michael Jackson , americký popový a rockový zpěvák, skladatel a tanečník. Je zatím nejvýznamnější osobností v oblasti pop music, ne nadarmo je tu také přezdíváno Král popu. Vydal mnoho alb a desek, například Thriller, Bad a Dangerous. Právě album Thriller patří dodnes nejprodávanějším albem všech dob. od druhého nejprodávanějšího jej dělí propastný rozdíl. Jackson získal za svoji kariéru 13x ocenění Grammy.

 • 60. výročí narození († 25. června 2009)

30. srpna 1983 se narodil Jakub Prachař , český herec, hudebník a moderátor. Mimo jiné je spoluzakladatelem a členem populární kapely Nightwork, kde působí jako kytarista. Zahrál si v mnoha českých filmech a seriálech, například Sněženky a machři po 25 letech, Vyprávěj, Bony a klid 2 nebo v seriálu Ohnivý kuře.

 • 35. výročí narození

Výběr skladatelů, hudebníků a interpretů mluveného slova.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku