Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Knihovna online

Aktivity 

3D vizualizace a soutěž

Navštivte Ústřední knihovnu  a Mahenův památník  i virtuálně. Zjistěte, co všechno nabízíme a seznamte se také s historií našich budov. Na své cestě naleznete 9 otázek. Jestli je správně zodpovíte, originální předměty z naší kolekce můžou být vaše! Bližší informace o soutěži naleznete ve virtuální Vstupní chodbě ústřední budovy (zelený puntík). Hledejte, soutěžte a hlavně, užijte si prohlídku! 


Básníci v Káznici LIVE - Prožitá lyrika

Poezie Ondřeje Krystyníka, Janele z Liků, Olgy Čejkové a Martina Stöhra v prostředí bývalé Káznice na Cejlu. Hrou na violoncello doprovodil Štěpán Filípek. Akci pořádala Knihovna Jiřího Mahena spolu s GNOMON Production a spolkem Tripitaka. Záznam najdete zde .


Čtení pod lampou

Nechte odpočinout své oči a zaposlouchejte se do četby povídek, fejetonů a dalších kratších literárních textů. A to z knih staršího i novějšího data vzniku, jež stále neztrácejí, či právě získávají, svůj půvab a lesk. Online Čtení pod lampou uvádí Mgr. Sylvie Zamstrýková a ukázky čte herečka, autorka a pedagožka Mgr. Věra Zástěrová Sasínková. Všechna čtení najdete na našem YouTube .


Doktorka v knihovně

Doktorka v knihovně je série krátkých spotů se zaměřením na lidské zdraví a nemoci. Průvodcem nám bude MUDr. Gianna Conti, MBA, která se dlouhodobě zabývá zdravotní osvětou mezi laiky i odbornou veřejností. V několika prvních spotech bychom chtěli čtenářům přiblížit aktuální problematiku nemoci Covid-19, její dopad na organismus, léčení nemoci a opomenuta nebude ani otázka vakcinací. V dalších dílech bychom pak veřejnosti rádi představili i obecnější témata (voda v koleni apod.) a přidali k nim také knižní tipy. Spolupráce KJM a dr. Conti byla navázána při zaškolování pracovníků KJM pro trasování pozitivních Covid-19 Krajskou hygienickou stanicí v říjnu 2020. Všechny díly najdete na našem YouTube .


Bookstart – čtení pro děti

Pozor, ani naše dětské oddělení nespí zimním spánkem a stále na své malé čtenáře myslí. Podívejte se na celou sérii knižních tipů pro rodiče s dětmi, která vznikla v rámci projektu Bookstart / S knížkou do života.


Klub šikulek

Klub šikulek pokračuje i online, vyrobte si s námi něco pěkného pro radost! Každý první čtvrtek v měsíci pobočka v Židenicích zveřejňuje návod na výrobu drobných předmětů, které jistě potěší vás nebo vaše okolí. Videa najdete na jejím Instagramu Knihovna Židenice .Elektronické a online služby KJM

Zpřístupnění Národní digitální knihovny

KJM  je zapojena do služby zpřístupnění autorsky chráněných děl v Národní digitální knihovně, NDK-DNNT . Kromě těchto děl naleznete v NDK také volně přístupná (zveřejněná) díla. Do NDK se přihlašujte prosím podle  návodu. Poskytování této služby je upraveno  Dodatkem č. 2 Knihovního řádu. VSTUP  do NDK-DNNT.

Případné dotazy zasílejte na e-mail: aktualizace2@kjm.cz 


Vzdálený přístup k databázi PressReader

Vyzkoušejte vzdálený přístup k databázi tuzemských i zahraničních periodik PressReader. Periodika jsou pro registrované čtenáře dostupná v plném rozsahu z pohodlí domova, více informací o připojení k databázi najdete zde. V případě problémů s připojením nás můžete kontaktovat na e-mailu: ptejteseknihovny@kjm.cz .


Vzdálený přístup k databázi Naxos

Oddechněte si a připojte se z domu k Naxos Music Library, která nabízí nahrávky vážné a jazzové hudby, najdete zde však i populární hudbu. Návod na vzdálený přístup k databázi najdete zde, dostupný je pro registrované čtenáře naší knihovny. V případě, že připojení nefunguje, vyzkoušejte to později, je možné, že je v danou chvíli vyčerpaný počet přístupů. Pokud jsou problémy s připojením dlouhodobé, můžete nás kontaktovat na e-mailu: hudebni@kjm.cz .


Půjčování e-knih

Od 1. května 2021 je snížen počet možných e-výpůjček na 4 e-knihy měsíčně. Současně můžete mít aktivní maximálně 2 e-výpůjčky od Palmknih a maximálně 2 e-výpůjčky od Flexibooks. Buďte s námi i online, přejeme příjemné čtení! Registrace online

MODUL KNIHOVNA V BRNO ID A PRŮKAZ BRNO ID PLATNÝ JAKO ČTENÁŘSKÝ PRŮKAZ KJM 

Modul Knihovna  umožňuje čtenářům napojení svého existujícího čtenářského konta v knihovně na ověřený účet v e-shopu Brno iD. Lze pak provádět platby (vklad na konto, platba registrace nebo dluhu) a zakládat nové čtenářské účty v knihovně on-line a využívat bankovní kartu (průkaz Brno iD nebo e-šalinkartu) jako čtenářský průkaz (na všech provozech KJM). Registraci je nutné ověřit v knihovně.


Předregistrace online

Služba Předregistrace je určena těm, kteří dosud nejsou zaregistrováni jako čtenáři knihovny. Po předregistraci je nutná osobní registrace s ověřením údajů v knihovně.


Obnovení registrace

Registraci lze prodloužit přes Brno iD nebo platbou ze svého čtenářského účtu v knihovně, případně nás kontaktujte na e-mail vypujcky@kjm.cz .Platby online

Od 1. září je v platnosti nová služba pro platby za služby knihovny, která vaše platby usnadní a zrychlí, abyste mohli pokračovat v čerpání dalších služeb okamžitě a bez čekání. 
Knihovní systém umožňuje úhradu za služby, které poskytuje Knihovna Jiřího Mahena v Brně, uživatelům knihovny prostřednictvím platební brány městského e-shopu Brno iD, tj. úhradu za služby online.
Čtenáři mohou platit online přímo ze svého čtenářského konta v IPAC katalogu. Z tohoto místa jsou k platbě přesměrováni do platební brány e-shopu Brno iD.
Platby mohou provádět čtenáři, jejich rodinní příslušníci (rodiče), zákonní zástupci nebo kdokoliv ve vztahu ke čtenáři.

Ve spolupráci s e-shopem Brno iD nabízíme čtenářům s propojeným full účtem další novinku v podobě ryhlého přístupu z e-shopu, z modulu Knihovna, do jejich čtenářského konta v katalogu knihovny - rychle a snadno. 

Jak platbu provést se dozvíte v Manuálu k platbám a také v Nápovědě v katalogu IPAC na stránce Platby.


 

 

 

 

 

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku