Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Rok 2022 přináší Knihovně Jiřího Mahena další 100, která znamená výročí otevření knihovny v Brně, její ústřední knihovny včetně 14 poboček - 20. 11. 1922
Více o historii KJM najdete také na webu KJM .

Logo 100 let KJM

V roce 2021 jsme slavili výročí 100 let od založení Knihovny Jiřího Mahena v Brně - 1. 2. 1921
Pro naše čtenáře a příznivce jsme připravili řadu překvapení a dárků. Oslavy zaštiťovala primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Videopozdrav primátorky města Brna


Videopozdrav ředitelky KJMVideopozdrav ministra školství Roberta Plagy


Další videopřání


Výstava 100 let, 100 otisků Knihovny Jiřího Mahena v Brně

100 let, 100 otisků KJM

Knihovna Jiřího Mahena v Brně si své výročí připomněla výstavou fotografií míst, která jsou spjata s knihovnou a s osobou Jiřího Mahena. Podívali jsme se na místa, se kterými spojil svůj život a kde si tuto všestrannou osobnost připomínají současní Brňané. Navštívili jsme také historické pobočky, které už neexistují, a srovnali tato místa se současnou fotografií. A samozřejmě nemohli chybět aktuálně fungující pobočky a knihovny, kam chodí čtenáři pro knihy dnes.

Výstava se konala v ulici Pohořelec nedaleko KJM ve dnech 12. 5. – 30. 6. 2021. Nyní můžete jednotlivé panely z výstavy postupně najít i na našich pobočkách. Tabulka s rozpisem ke stažení zde.


Velké putováníVelké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena

Cesta je cíl. A nejlepší je podniknout takové cesty, které jsou nejen zábavné, ale i obohacující. A přesně takové jsou cesty, které vedou do Knihovny Jiřího Mahena. Jak sám Jiří Mahen řekl, „knihy jsou mrtvým materiálem pouze do tehdy, dokud v nás neožijí“. Vydejte se tedy na cestu a ožijte spolu s našimi knihami! Od 1. června začíná putovní hra Velké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena, po jejímž úspěšném ukončení budete odměněni cennými dary a dostanete šanci ucházet se o část pokladu.


Hrnek s MahenemHrnky s Jiřím Mahenem

Udělejte si radost naším novým výročním hrníčkem s podobiznou a citátem našeho zakladatele. Káva nebo čaj při čtení se z něj bude pít jedna radost! Hrnek je k prodeji v Zákaznickém centru Ústřední knihovny a na všech pobočkách, cena 90 Kč.


 

3D vizualizace a soutěž

Navštivte naše nejkrásnější prostory i virtuálně. Zjistěte, co všechno nabízíme, a seznamte se také s historií našich budov. Na své cestě naleznete 9 otázek. Jestli je správně zodpovíte, originální předměty z naší kolekce můžou být vaše! Bližší informace o soutěži naleznete ve virtuální Vstupní chodbě ústřední budovy (zelený puntík). Hledejte, soutěžte a hlavně, užijte si prohlídku!

Ústřední knihovna

Otevřít vizualizaci v novém okně

Mahenův památník

Otevřít vizualizaci v novém okně


Nové služby

  • NÁVRATOVÉ BOXY

Od února budou nainstalovány nové návratové boxy, a to u poboček v JundrověKomíněLíšni, Štýřicích a Tuřanech. Díky nim bude možné vracet knihy a časopisy z těchto provozů i v době úplného uzavření či mimo provozní dobu poboček.

Nové provozy

  • ZREKONSTRUOVANÁ POBOČKA NA KŘIŽOVATCE

Nově jsme zrekonstruovali pobočku na Starém Brně zvanou Křižovatka, která prošla celkovou opravou v rámci participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás. Knihovna Na Křižovatce je otevřena každou středu od 14 do 18 hodin.

  • NOVÁ POBOČKA VE ŠTÝŘICÍCH

Otevřeli jsme zcela novou pobočku na Vojtově 7 s bezbariérovým přístupem. Ve velkých prostorech se nachází oddělení pro děti i dospělé, přednáškový sál či Family Point. V nabídce je bohatý knihovní fond a široká škála služeb. Pobočka je otevřena v tyto dny: pondělí, úterý, čtvrtek 10–12 a 13–18 hod. a pátek 10–15 hod. 


Zmínky v médiích

 
Vytisknout stránku Vytisknout stránku