Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Logo 100 let KJMV roce 2021 slavíme významné výročí – 100 let od vzniku Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Pro naše čtenáře a příznivce jsme připravili řadu překvapení a dárků, které zde budeme postupně zveřejňovat. Oslavy zaštiťuje primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Videopozdrav primátorky města Brna


Videopozdrav ředitelky KJMVideopozdrav ministra školství Roberta Plagy


Další videopřání


Výstava 100 let, 100 otisků Knihovny Jiřího Mahena v Brně

100 let, 100 otisků KJM

Knihovna Jiřího Mahena v Brně si své výročí připomněla výstavou fotografií míst, která jsou spjata s knihovnou a s osobou Jiřího Mahena. Podívali jsme se na místa, se kterými spojil svůj život a kde si tuto všestrannou osobnost připomínají současní Brňané. Navštívili jsme také historické pobočky, které už neexistují, a srovnali tato místa se současnou fotografií. A samozřejmě nemohli chybět aktuálně fungující pobočky a knihovny, kam chodí čtenáři pro knihy dnes.

Výstava se konala v ulici Pohořelec nedaleko KJM ve dnech 12. 5. – 30. 6. 2021. Nyní můžete jednotlivé panely z výstavy postupně najít i na našich pobočkách. Tabulka s rozpisem ke stažení zde.


Velké putováníVelké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena

Cesta je cíl. A nejlepší je podniknout takové cesty, které jsou nejen zábavné, ale i obohacující. A přesně takové jsou cesty, které vedou do Knihovny Jiřího Mahena. Jak sám Jiří Mahen řekl, „knihy jsou mrtvým materiálem pouze do tehdy, dokud v nás neožijí“. Vydejte se tedy na cestu a ožijte spolu s našimi knihami! Od 1. června začíná putovní hra Velké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena, po jejímž úspěšném ukončení budete odměněni cennými dary a dostanete šanci ucházet se o část pokladu.


Hrnek s MahenemHrnky s Jiřím Mahenem

Udělejte si radost naším novým výročním hrníčkem s podobiznou a citátem našeho zakladatele. Káva nebo čaj při čtení se z něj bude pít jedna radost! Hrnek je k prodeji v Zákaznickém centru Ústřední knihovny a na všech pobočkách, cena 90 Kč.


NAROZENI PŘED 100 LETY

Jako doprovodný program jsme si pro vás připravili výstavu s krátkými medailonky, fotografickou dokumentací a ukázkami děl, které dohromady připomínají výročí narození osmi významných českých a světových literárních osobností.


3D vizualizace a soutěž

Navštivte naše nejkrásnější prostory i virtuálně. Zjistěte, co všechno nabízíme, a seznamte se také s historií našich budov. Na své cestě naleznete 9 otázek. Jestli je správně zodpovíte, originální předměty z naší kolekce můžou být vaše! Bližší informace o soutěži naleznete ve virtuální Vstupní chodbě ústřední budovy (zelený puntík). Hledejte, soutěžte a hlavně, užijte si prohlídku!

Ústřední knihovna

Otevřít vizualizaci v novém okně

Mahenův památník

Otevřít vizualizaci v novém okně


Nové služby

  • NÁVRATOVÉ BOXY

Od února budou nainstalovány nové návratové boxy, a to u poboček v JundrověKomíněLíšni, Štýřicích a Tuřanech. Díky nim bude možné vracet knihy a časopisy z těchto provozů i v době úplného uzavření či mimo provozní dobu poboček.

 

Nové provozy

  • ZREKONSTRUOVANÁ POBOČKA NA KŘIŽOVATCE

Nově jsme zrekonstruovali pobočku na Starém Brně zvanou Křižovatka, která prošla celkovou opravou v rámci participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás. Knihovna Na Křižovatce je otevřena každou středu od 14 do 18 hodin.

  • NOVÁ POBOČKA VE ŠTÝŘICÍCH

Otevřeli jsme zcela novou pobočku na Vojtově 7 s bezbariérovým přístupem. Ve velkých prostorech se nachází oddělení pro děti i dospělé, přednáškový sál či Family Point. V nabídce je bohatý knihovní fond a široká škála služeb. Pobočka je otevřena v tyto dny: pondělí, úterý, čtvrtek 10–12 a 13–18 hod. a pátek 10–15 hod.

 


Zmínky v médiích

 
Vytisknout stránku Vytisknout stránku