Přejít na obsah Přejít na hlavní menu Přejít na podmenu
Česky | English

Rok 2022

přináší Knihovně Jiřího Mahena v Brně další magickou stovku, která znamená 100. výročí otevření veřejné knihovny v Brně, tj. její Ústřední knihovny a 14 poboček. Stalo se tak dne 20. 11. 1922.
Více o historii Knihovny Jiřího Mahena v Brně naleznete v sekci Historie KJM .

Logo 100 let KJM

Mahenova akademie pro 21. století – MA21

Při příležitosti 100. výročí otevření veřejné knihovny v Brně uvádí KJM nultý ročník MA21, nové kulturně společenské a vzdělávací platformy pro setkávání a sdílení myšlenek napříč generacemi.
MA21 zahájí svůj program v září 2022 a pořady se budou odehrávat v 5 tematických cyklech:
Literární salón, Historický klub, Zelený kabinet, Vědecká laboratoř, Novinář v informačním věku.

Formou přednášek, besed, čtení, debat, představování knih, ale i zcela praktických workshopů se mohou zájemci setkat s výraznými osobnostmi současné české literatury a nakladateli, s novináři a publicisty objevovat možnosti i úskalí současné žurnalistiky v ožehavých mezinárodních tématech, věnovat se otázkám ekologie, udržitelnosti a sociální problematiky, moderní historii i nejnovějším vědeckým poznatkům.

Podrobnější informace o MA21 včetně aktuálního programu naleznete na webu KJM .


Výstava 100 let, 100 otisků Knihovny Jiřího Mahena v Brně

Knihovna Jiřího Mahena v Brně si své výročí připomněla výstavou fotografií míst, která jsou spjata s knihovnou a s osobou Jiřího Mahena. Podívali jsme se na místa, se kterými spojil svůj život a kde si tuto všestrannou osobnost připomínají současní Brňané. Navštívili jsme také historické pobočky, které už neexistují, a srovnali tato místa se současnou fotografií. A samozřejmě nemohly chybět aktuálně fungující pobočky a knihovny, kam chodí čtenáři pro knihy dnes.

Výstava, včetně slavnostní vernisáže Odpoledne s Mahenem, se konala v ulici Pohořelec nedaleko KJM.

Poté přes Mahenův památník a pobočky KJM putovala do Ústřední knihovny KJM, kde strávila poslední měsíce roku 2021. V roce 2022 (do konce měsíce srpna) jste mohli jednotlivé panely z výstavy postupně spatřit na všech našich pobočkách.

Pokud jste neměli možnost vidět výstavu naživo, nebo chcete-li si ji připomenout, můžete si ji prohlédnout v PDF:
100 let, 100 otisků Knihovny Jiřího Mahena v Brně.


Hrnek s Mahenem

Hrnky s Jiřím Mahenem

Udělejte si radost naším novým výročním hrníčkem s podobiznou a citátem našeho zakladatele. Káva nebo čaj při čtení se z něj bude pít jedna radost!
Hrnek vznikl právě při příležitosti výročí 100 let od založení KJM a je k prodeji v Zákaznickém centru Ústřední knihovny i na všech pobočkách KJM. Cena je 90 Kč.


V roce 2021 

jsme slavili výročí 100 let založení Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Stalo se tak dne 1. 2. 1921.
Pro naše čtenáře a příznivce jsme připravili řadu překvapení a dárků. Oslavy zaštiťovala primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Videopozdrav primátorky města Brna


Videopozdrav ředitelky KJMVideopozdrav ministra školství Roberta Plagy


Další videopřání


Velké putováníVelké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena

Cesta je cíl. A nejlepší je podniknout takové cesty, které jsou nejen zábavné, ale i obohacující. A přesně takové jsou cesty, které vedou do Knihovny Jiřího Mahena. Jak sám Jiří Mahen řekl: „Knihy jsou mrtvým materiálem pouze do tehdy, dokud v nás neožijí“. Vydejte se tedy na cestu a ožijte spolu s našimi knihami! Tak znělo motto naší putovní hry. Od 1. června do 30. září 2021 jste měli možnost zúčastnit hry Velké putování za poznáním Knihovny Jiřího Mahena, po jejímž úspěšném ukončení následovala odměna a šance ucházet se o část pokladu.


3D vizualizace a soutěž

Na webových stránkách KJM máte stabilní možnost navšívit naše nejkrásnější prostory i virtuálně. Můžete zjistit, co všechno nabízíme, a seznamit se také s historií našich budov.

Vizualizace Ústřední knihovny KJM

Vizualizace Mahenova památníku

V roce 2021 jste měli možnost absolvovat cestu za poznáním KJM ozvláštěnou 9 otázkami. Pokud jste je správně zodpověděli, originální předměty z naší kolekce byly vaše. 


Nové služby

  • NÁVRATOVÉ BOXY

Byly nainstalovány nové návratové boxy, a to u poboček v JundrověKomíněLíšni, Štýřicích a Tuřanech. Díky nim je možné vracet knihy a časopisy z těchto provozů i v době úplného uzavření či mimo provozní dobu poboček.

Nové provozy

  • ZREKONSTRUOVANÁ POBOČKA NA KŘIŽOVATCE

Nově jsme zrekonstruovali pobočku na Starém Brně zvanou Křižovatka, která prošla celkovou opravou v rámci participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás. Knihovna Na Křižovatce je otevřena každou středu od 14 do 18 hodin.

  • NOVÁ POBOČKA VE ŠTÝŘICÍCH

Otevřeli jsme zcela novou pobočku na Vojtově 7 s bezbariérovým přístupem. Ve velkých prostorech se nachází oddělení pro děti i dospělé, přednáškový sál či Family Point. V nabídce je bohatý knihovní fond a široká škála služeb. Pobočka je otevřena v tyto dny: pondělí, úterý, čtvrtek 10–12 a 13–18 hod. a pátek 10–15 hod. 


Zmínky v médiích

 
Vytisknout stránku Vytisknout stránku