Březen – měsíc čtenářů v KJM

Vážení návštěvníci a milí čtenáři,
u příležitosti tradiční celorepublikové akce Březen – měsíc čtenářů, v jejímž centru stojí čtenáři a jejich zájmy, aktivní uživatelé knihoven i lidé, kteří se čtenáři teprve stanou, vás zveme na bohatý literární program v Ústřední knihovně i na pobočkách Knihovny Jiřího Mahena v Brně.

Ústřední knihovna KJM

Slovo a obraz

Měsíc tradičně věnovaný knihám a jejich čtenářům tentokrát v KJM přináší téma Slovo a obraz. Slovní a výtvarný projev lze propojovat různými způsoby. V poslední době se objevilo několik děl námětem či osobou autora zaměřených na umění. Navíc se vztahem k Brnu či Moravě!
A tak se můžete těšit na setkání s Petrem Tomáškem, který ukáže, že Brno má nejen proslulý Bar, který neexistuje, ale také Obrazárnu, která neexistuje. Na základě knihy Moravská zemská obrazárna (1817–1961) přiblíží osudy této enigmatické Obrazárny a jejích sbírek, jež jsou neodmyslitelně spojeny s dějinami Brna a celé Moravy. V Literárním salónu No. 17 se můžete u knihy rozhovorů Muž, který sází borovici blatku zamyslet nad osudy samotářských výtvarníků, které dokáže rozmluvit snad jenom Aleš Palán. Světově proslulou knihu Příběh umění vydal kdysi historik umění Ernst Hans Gombrich, nyní se obdobného počinu dočkala Morava v publikaci Apollo Marsyas. Michal Konečný spojil v knize hluboké znalosti moravského umění s lehkým a čtivým, avšak autorsky osobitým literárním stylem a vznikla kniha mistrovsky sestaveného příběhu umění na Moravě. Koncem března přivítáme fotografku a naší kolegyni knihovnici Veroniku González s jejím debutovým, avšak již velmi oceňovaným vztahovým románem Mezi nimi zasazeným do brněnských reálií. Veronika zdatně portrétuje lidi nejenom fotografickým aparátem, ale i perem. V měsíci čtenářů se také můžete stát účastníky úvodního pořadu mezinárodního literárního projektu Křižovatka Střed. Je to projekt, v jehož rámci se budeme setkávat se středoevropskými spisovateli a spisovatelkami. Během večera s Kētosem představí česky mluvící vídeňský spisovatel, překladatel a nakladatel Ondřej Cikán své nakladatelství a vlastní tvorbu. Čtení bude dvojjazyčné, ale znalost němčiny nebude zapotřebí.

A protože bývá dobrým zvykem oceňovat v měsíci březnu nejpilnější čtenáře, připravila Knihovna Jiřího Mahena v Brně při této příležitosti zábavný program pro děti. Čeká vás loutkové divadlo, zajímavé povídání a písničky v podání písničkáře a divadelníka Luďka Strašáka. Vyhlásíme také Čtenáře roku JMK 2024 – letos v kategorii dětí do 6 let. Akce se koná v rámci aktivit projektu Bookstart – S knížkou do života. Rodiče a jejich malí čtenáříčci jsou srdečně zváni.

Autorská čtení a literární pořady

Výstava

Knižní tipy a ochutnávky

Aleš Palán

Vyhlášení dětského Čtenáře roku

Veronika González

Pobočky KJM

Autorská čtení

Výstavy

Knižní tipy a ochutnávky

Alena Adrianet Heinrichová

Lucie Hušková

E-knižní dárek – voucher na audioknihu zdarma

  • Voucher se týká audioknihy Staré pověsti české, které předčítá známý herec Vladimír Brabec.

  • Upozorňujeme, že je třeba audioknihu stahovat na stránkách Palmknihy.cz  (nikoliv na stránkách KJM), postup, jak uplatnit voucher, a další informace naleznete níže na plakátu.