Technologický ÚNOR v KJM

Vážení návštěvníci a milí čtenáři,
jarní cyklus Vědecké laboratoře MA21 v roce 2024 je koncipován do jednoho měsíce: 
Brno je technologická velmoc, Česko je sídlem světově úspěšných společností.
A to je důvod, proč seznámit veřejnost s pozoruhodnými úspěchy ze světa inovativních technologií!

Sebere-li umělá inteligence práci bílým límečkům, nevezmou ji naopak řemeslníkům robotická řešení?
Vedou počítačové hry ke zhloupnutí, nebo také dokážou specifickým způsobem tříbit mysl a připravovat mladé lidi na existenci v novém světě?
Stane se technologie 3D tisku v nedaleké době základním stavebním postupem při budování prakticky čehokoliv?
A co automobiloví inženýři čelící novým výzvám motorismu ve 21. století? Kde mají nabírat zkušenosti a inspirace? Třeba při vývoji formule 1?

Pokud vás zajímají či trápí tyto a podobné otázky, přijďte v únoru do KJM na některou z přednášek a prezentací a možná na ně získáte odpověď, nebo alespoň její náznak.

Nejdříve přivítáme tým formule student TU Brno Racing z Fakulty strojního inženýrství brněnského VUT. Její studenti každoročně navrhují, vyrábí a testují novou formuli. Jde o projekt celosvětového měřítka. Brněnský tým se může chlubit umístěním v TOP 20 z více než 400 týmů. V atriu KJM bude vystaven monopost a trenažér, program doplní přednáška.

3D tisk je velmi populární obor s výraznou českou stopou. Josef Průša a firma Prusa Research patří v oboru ke světové špičce a její zástupci nám umožní nahlédnout „do kuchyně“. Podíváme se na základy 3D tisku, jeho historii, různé technologie a principy a příklady z praxe, např. ve Formuli 1, Volkswagenu nebo v CERNu.

Naproti tomu počítačové hry už nějakou dobu nejsou jen pro zábavu. „Umí už zajistit i kariéru.“ To říká Jiří Chmelík z Katedry vizuální informatiky FI MU v Brně, který stál za vznikem magisterského oboru – Vývoj počítačových her. O světě herního průmyslu, kontaktech s herními studii, tvorbě virtuálních světů a brněnské herní komunitě bude řeč během večera se členy KVI FI MU.

A na závěr cyklu se ponoříme specifického světa robotů a robotiky. Neboť budoucnost patří robotice a automatizaci! Dotkneme se historie robotiky a robotů, kolaborativního robotu GoFa, programování robotů, robotické aplikace. Pořad se zástupci firmy ABB, v jeho průběhu bude demonstrována práce a využití „živého robota“.

Program