100 THINGS TO KNOW ABOUT NUMBERS, COMPUTERS & CODING

100 věcí, které bychom měli znát o číslech, počítačích a kódování

Autor: Helena Chábová
Rubrika:
Datum publikace: 19.07.2022 | Ročník 8

100 THINGS TO KNOW ABOUT NUMBERS, COMPUTERS & CODING /100 věcí, které bychom měli znát o číslech, počítačích a kódování/

Autoři: Alice, James, Eddie Reynolds, Minna Lacey, Rose Hall a Alex Frith

O KNIZE

Zpravidla v rubrice „Doporučujeme“ uvádíme pouze knihy v českém jazyce. Tentokrát tu ovšem máme i jednu cizojazyčnou, respektive anglickou. Je jasné, že ne každý dospělý ovládá anglický jazyk na takové úrovni, aby byl schopný číst knihy, jenže při hledání vhodných titulů na doporučení při práci s počítači, robotickými hračkami a programováním, jsem narazila na problém „nedostatku vhodné literatury“, tedy té tištěné. Internetových publikacích nebo online zdrojů je vícero, takže v těchto vodách se dá najít množství relevantních informací. Bereme-li v úvahu, že někdy je žádoucí pracovat i s papírovými zdroji, případně potřebujeme rozšířit knihovní fond, tak se snad nejedná o úplné faux pas. Zároveň je v dnešní době anglický jazyk rozšířen i na nejnižší stupně ZŠ. Z těchto důvodů si myslím, že i anglická kniha stojí za zmínku.

Kniha předkládá 100 nejrůznějších faktů a zajímavostí z prostředí informační vědy a robotiky. Obsahuje mnoho obrázků, nákresů, tabulek a časových os. Informace nejsou formou stran plného textu, ale spíše obrázků a kratších popisků k nim. Plno skutečností je vysvětleno právě formou nákresu, aby došlo i k vizuálnímu pochopení dané problematiky a nejen přečtení odstavce. Jedná se jak o historická fakta a pojmy vysvětlující aktuální stav v tomto odvětví vědy, tak i informace týkající se vysloveně programování. Opomenuto není ani samotné prostředí internetu, se kterým přicházíme při používaní PC často do styku. Publikace je tedy zevrubnou encyklopedií vysvětlující a sumarizující vše, co nějak ovlivnilo vznik a vývoj počítačů, práci informatiků nebo různé způsoby kódování obsahu nebo strojů. Za zdůraznění ovšem stojí i to, že ačkoli se jedná o představení mnoha zajímavostí čtivou formou, tak informace jsou pouze základní a vyžadují tedy pozdější „studium“ v dalších knihách nebo na internetu. Přesto hodnotím obsah knihy velice pozitivně a určitě stojí za nahlédnutí, i coby inspirace na možná témata v případě tvorby vzdělávacího programu o počítačích a robotech.

Každá strana nebo dvoustrana knihy je věnována jednomu z témat (klávesnice QWERTY, chyby softwaru, umělá inteligence nebo třeba nabourávání systémů). A jak již zaznělo, jedná se o cizojazyčnou knihu, ale domnívám se, že je text napsán srozumitelně pro běžné „angličtináře“, případně lze některé části přeložit za pomoci internetových překladačů a z kontextu uvést do správné české gramatiky. Každý z nás tvoří vzdělávací lekce jinak, tudíž co někomu může připadat podnětné, jiný by raději nevyužil – to je na každém z nás.

PRAKTICKÉ VYUŽITÍ

V článku už bylo zmíněno několik způsobů využití této knihy. Publikací s danou tematikou je v rámci českého knižního trhu docela málo a mnoho z nich je již zastaralých. Obecně znalosti v informatice rychle zastarávají, ale většinou se snažíme doplňovat fond aktuální literaturou. Dále je pak možné samotné využití při vzdělávacích programech, besedách či jiných volnočasových aktivitách, např. kroužcích, kde se děti mohou setkat s roboty, PC, kódováním a kde je chceme zprvu uvést do probíraného tématu. 

Titul bych doporučila pro děti od 8 do cca 11 let. Pochopitelně také záleží na způsobu použití nebo úrovni anglického jazyka.

ZDROJ

JAMES, Alice et al. 100 things to know about numbers, computers & coding. First published. London: Usborne, 2018. 127 stran. ISBN 978-1-4749-4299-7.