Meziknihovní služby (půjčování z jiných knihoven v ČR)

Služba KJM: Meziknihovní služby (půjčování z jiných knihoven v ČR)

Krátce o službě

Pro veřejnost

Meziknihovní služby zahrnují: informační služby (vyhledáme vám informace o dokumentech v jiných knihovnách v ČR), výpůjční služby (zprostředkujeme vám výpůjčku dokumentu z jiné knihovny v ČR) a reprografické služby (zajistíme vám kopii článku nebo části knihy z jiné knihovny v ČR). Meziknihovní služby jsou zpoplatněny. KJM také poskytuje meziknihovní služby ze svého fondu pro knihovny v ČR.

Pro naše čtenáře

Meziknihovní služby poskytujeme pouze čtenářům s platnou registrací. Služby jsou zpoplatněny dle Ceníku.

Pro čtenáře

Postup pro využití meziknihovních služeb

Při využití meziknihovní výpůjční služby doporučujeme tento postup:

  1. V online katalogu si ověřte, zda se dokument, o který máte zájem, nenachází v naší knihovně. Pokud je dokument na jiné pobočce, než obvykle navštěvujete, nezapomeňte, že s platným průkazem využít můžete služby všech našich poboček. Pokud je v naší knihovně, ale je aktuálně vypůjčen, využijte možnost rezervace.

  2. Pokud se dokument, o který máte zájem, nenachází v naší knihovně, můžete jej zkusit vyhledat také v katalogu Moravské zemské knihovny. Z Moravské zemské knihovny neposkytujeme meziknihovní výpůjční službu, protože poplatek za využití služby není pro vás finančně výhodný.

  3. Informace o dokumentech v jiných knihovnách v ČR naleznete například na portálu Knihovny.cz, nebo v Souborném katalogu ČR.

  4. Máte-li zájem o zprostředkování výpůjčky z jiné knihovny v ČR, vyplňte žádanku, která je dostupná v online katalogu po přihlášení do vašeho čtenářského konta.

  5. O průběhu vyřizování žádanky MVS (meziknihovní výpůjční služby) vás budeme informovat e-mailem nebo telefonicky. Nemáte-li ve svém čtenářském kontě uveden e-mailový nebo telefonický kontakt, doplňte jej. Pro vyřizování MVS je e-mailová nebo telefonická komunikace nejefektivnější. Doba pro vyřízení žádanky se odvíjí od momentální dostupnosti žádaného dokumentu.

  6. V případě úspěšného vyřízení MVS žádanky si dokument vyzvednete v Ústřední knihovně. Výpůjční dobu a další podmínky výpůjčky (například možnost prodloužení) stanovuje knihovna, která dokument poskytuje.

  7. Za službu je účtován poplatek dle Ceníku.

Kontakt

Jakékoliv dotazy ohledně meziknihovních služeb vám rádi zodpovíme:

Pro knihovny

Veřejné knihovny mají možnost vyžádat si z Knihovny Jiřího Mahena dokumenty, které nemají ve svých fondech pro své čtenáře. Zapůjčena bude pouze naučná literatura, beletrie ke studijním účelům, vázané ročníky periodik. Výpůjčky mohou požádat e-mailem na adresu mvs@kjm.cz nebo přímo v online katalogu v informacích o konkrétním titulu odkazem "vyžádat/rezervovat". Registrace a přidělení přihlašovacích údajů knihovny vyřídíte na mvs@kjm.cz. KJM poskytuje na žádost jiných veřejných knihoven bibliografické informace, tištěné knihovní dokumenty a reprografické služby pro jejich uživatele. Za tyto služby účtuje KJM manipulační poplatek dle Ceníku.

Pobočky, kde lze využít tuto službu