Zahraniční spolupráce

Zahraniční spolupráce

Zahraniční spolupráce Knihovny Jiřího Mahena v Brně se realizuje na bázi partnerství knihoven, setkání, projektů a členství v mezinárodních profesních organizacích.

Partnerství 

Knihovna Raczyńskich v Poznani

Dne 15. září 2006 byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi Knihovnou Jiřího Mahena v Brně a Knihovnou Raczyńskich z Poznaně. Cílem partnerských knihoven je výměna odborných zkušeností a vzájemná prezentace partnerských měst a kultur obou národů. Úspěšná spolupráce města Brna s polskou Poznaní, důležitým obchodním, průmyslovým a kulturním centrem, byla navázána v roce 1966 smlouvou o přátelství a spolupráci na úseku kulturním, turistickém, společenském a výměně zkušeností z komunálního hospodářství. V roce 1989 došlo k prodloužení a rozšíření smlouvy o oblast ekonomickou a výměnu odborníků.

Kontaktní osoba:
Jana Šubrová
tel. +420 542 532 140
e-mail: subrova@kjm.cz

V roce 2023 se již potřinácté konal festival Dny polské kultury v Brně, jehož počátky jsou spojeny s oslavou 45 let partnerství města Brna a města Poznaně (v roce 2011). V letošním roce jsme si tedy připomněli 57. výročí vzájemné spolupráce. Festival proběhl ve dnech 11. 4. – 30. 4. 2023 a krom bohatého programu v Knihovně Jiřího Mahena nabídnul také přehlídku polských filmů, putovní výstavu, tematické diskuze či tradiční polské menu.

Projekty

Brána jazyků otevřená 2023

V roce 2023 byl Česko-polským fórem podpořen projekt Knihovny Jiřího Mahena v Brně (dále KJM) nazvaný Brána jazyků otevřená 2023. Projekt spolupráce s polskými partnery, jehož první ročník proběhl již v roce 2012, i tentokrát přispěl ke vzájemnému poznávání nejen partnerských měst, k prohlubování jazykových, kulturních i historických znalostí spojených s významnými osobnostmi a v neposlední řadě i k výměně odborných zkušeností prostřednictvím konferencí a stáží v České republice i v Polsku.

  • První aktivitou projektu byla návštěva knižního veletrhu v Poznani, v rámci níž jsme se mohli seznámit nejen s polskou knižní produkcí pro děti, mládež i dospělé, ale také s moderní technikou z vybavení Knihovny Raczyńskich – především s knihomaty. V Poznani jsme realizovali také česko-polská čtení pro děti. V česko-polských čteních, spojených s workshopy, jsme pokračovali v rámci Dnů polské kultury v dubnu v Brně, a také v rámci stáží v Brně a v Lublinu, v říjnu v rámci Dnů české kultury proběhly v Poznani a v prosinci v polském Olštýně a na závěr u nás ve Zbraslavi na Moravě.

  • V rámci festivalu Dny polské kultury v Brně proběhlo hned několik výstav. Výstavu Objevte Lodž!, připravenou Lodžskou turistickou organizací a Polským institutem v Praze, doplnila rovněž její turistická prezentace. 600 let od založení Lodže jsme si připomněli také koncertem skladeb polských mistrů v podání kvarteta Lodžské filharmonie Bacewicz String Quartetu, kterým vyvrcholilo slavnostní setkání partnerů a zahájení Dnů polské kultury v Brně. Při této příležitosti byly v Knihovně Jiřího Mahena zahájeny výstavy: Poklady vědecké knihovny v Kórniku, POLONUS na cestách – Bieszczady očima POLONUSU a výstava Muzea J. A. Komenského v Přerově Jan Blahoslav. Zorganizovali jsme mezinárodní česko-polskou konferenci Knihovna jako pevný bod v bouřlivých časech. Zúčastnili se jí knihovníci z polské Poznaně, Kórniku, Lublinu, Olštýna a Gdaňsku. Hostům konference i veřejnosti byl určen také Společný česko-polský hudební večer, na němž vystoupila Cimbálka ZUŠ Smetanova z Brna a První poznaňský nesymfonický ukulele orchestr.  Dvakrát proběhla přednáška prof. Tomasze Kruszewského Nejnovější architektonická řešení kulturních institucí v Polsku. Mimo jiné v rámci komponovaného programu Jak chutná Polsko. Velký úspěch měly programy připravené ve spolupráci s brněnskou polonistikou: Komponovaný program ke 100. výročí narození Wisławy Szymborské, který připravili v Ústřední knihovně studenti Polských studií z Ústavu slavistiky FF MU pod vedením Katarzyny Barna Krawczyk a Autorské čtení: básnířky Małgorzaty Lebdy a překladatele Bogdana Trojaka v Mahenově památníku.

  • V červenci a srpnu si polskou nositelku Nobelovy ceny mohli návštěvníci připomenout v Ústřední knihovně návštěvou výstavy 100 let Wislawy Szymborské, kterou nám zprostředkoval Polský institut v Praze od Nadace Wislawy Szymborské.

  • V září, kdy slavila Masarykova univerzita 100. výročí brněnské polonistiky, připravil doktor Madecki přednášku Brněnská polonistika včera a dnes – Od lektorátu Maxmiliána Kolaji k současným polským studiím. Přednášku doplnila stejnojmenná výstava Copernicus – Ex libris – k 550. výročí narození Mikuláše Koperníka, která představila ex libris, jež vznikaly různými grafickými technikami, a knižní desku jako prostor pro různé formy uměleckého vyjádření. Kromě ex libris, které se pojí přímo se jménem významného renesančního vědce, seznámila také s výsledky mezinárodní soutěže „Pohnul Zemí“.
    V rámci projektu bylo realizováno divadlo jednoho herce – Já, Alžběta Rejčka, někdy královna česká – v podání herečky Stanislavy Hoškové. Také program studentů brněnské polonistiky pod vedením Mgr. Renáty Putzlacher Buchtové, Ph.D. nám připomenul osobnost Elišky Rejčky, ženy, která se před 735 lety narodila v Poznani, dvakrát se stala českou a polskou královnou a nesmazatelně se vepsala do kulturní historie našeho města. Byly jí věnovány i dvě výstavy: Eliška Rejčka: Dar středověku, zapůjčená Muzeem města Brna, kterou jsme v rámci Dnů české kultury odvezli do Poznaně. Druhá výstava představila osobnost neobyčejné ženy – Eliška Rejčka – česká a polská královna, ta byla pro KJM připravena Knihovnou Raczyńskich v Poznani.

  • V polovině září se v Brně konaly Dny národnostních menšin Babylonfest pod záštitou primátorky města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje. Konal se již 16. ročník této oblíbené akce. Tentokrát jsme mohli vidět vystoupení souboru Skotnica, který nyní vystupuje pod názvem Zespół Taneczny im. Ferdynanda Króla, vedený Dariou Woźnicou. Vystoupení bylo financováno z grantu Brána jazyků otevřená 2023 a bylo kvalitní reprezentací POLONUSu a polské menšiny v Brně jak v krojovaném průvodu Řeka radosti, tak při přehlídce hudebních, tanečních a pěveckých vystoupení souborů a jednotlivců v parku Lužánky.

  • V rámci Dnů české kultury v Poznani proběhlo česko-polské čtení z Osudů dobrého vojáka Švejka, kterým jsme si připomněli výročí úmrtí Jaroslava Haška. Nabídli jsme koncerty brněnské skupiny OkNo a klasiky české hudby představil klavírní koncert Jakuba Sládka. Ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě proběhlo autorské čtení Michala Tabaczynského. Na brněnskou konferenci Knihovna jako pevný bod v bouřlivých časech navázala celodenní konference v Poznani a naše společná návštěva Vojvodské veřejné knihovny v Olštýně, kam jsme se vydali po stopách Koperníka.  
    V rámci projektu jsme si zkušenosti vyměnili také v rámci výměnných stáží s knihovnami v Poznani, v Lublinu, v Olštýně a v Brně.
    Prosincová návštěva Olštýna nám umožnila účast na konferenci Knihovna na každý den – knihovna pro každého. Společnou návštěvou Fromborku jsme zakončili Rok Koperníka účastí na slavnostním odhalení restaurovaného oltáře, o který Koperník pečoval. Z Olštýna jsme na pozvání Vojvodské veřejné knihovny odjely ještě na exkurzi do knihovny v Gdaňsku.
    Poslední aktivitou pro veřejnost byla přednáška Dariusze Pilaka z Hnězdna – Nejen Eliška Rejčka.  

Bacewicz String Quartet

básnířka Małgorzata Lebda
a překladatel Bogdan Trojak

Pierwsza Poznanska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele

Nabídka programů byla určena široké škále návštěvníků od dětí z mateřských škol, základních škol, přes odborníky, širokou veřejnost až po seniory. Připraveno bylo přes 60 aktivit, kterých se zúčastnilo více než 7 tisíc osob.

Záložka do knihy spojuje školy

Česko-slovenský projekt ve spolupráci Knihovny Jiřího Mahena v Brně a Národnýho inštitútu vzdelávania a mládeže v Bratislave, realizován v letech 2016–2023.

Cílem česko-slovenského projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými základními školami a osmiletými gymnázii a podpora čtení prostřednictvím výměny záložek do knih. Žáci z České republiky vytvoří záložku do knihy, na níž libovolnou technikou ztvární téma česko-slovenského projektu Inspirující svět pohádek, básní a příběhů, a vymění si ji se žáky z přidělené partnerské školy ze Slovenské republiky. Výměnu záložek mohou školy využít k navázání spolupráce, přátelských kontaktů nebo na poznávání jazyka, literatury, historie a kultury, regionálních zvyků či života žáků ze Slovenské republiky a zároveň i jako průřezové téma do Školního vzdělávacího programu, nebo jako součást školního projektu

Setkávání

Studijní zahraniční cesty (2023)

Studijní zahraniční cesty Knihovny Jiřího Mahena v Brně v roce 2023 a příprava mezinárodních workshopů na rok 2024.

Veletrh dětské knihy v Poznani (2018)

Pravidelná účast zaměstnanců Knihovny Jiřího Mahena v Brně na Veletrhu dětské knihy v polské Poznani. Realizováno v rámci partnerství Knihovny Jiřího Mahena s Knihovnou Raczyńskich.

Mezinárodní knižní veletrh v Turíně – cena A Corto di libri (2017)

Převzetí ceny za nejlepší knihovnické video „Chvíli se zdržím / I’ll be a while“ v rámci slavnostního vyhlášení vítězů 9. ročníku ceny ACDL z rukou italského Ministerstva kultury CEPELL (Centrum pro knihy a čtení).

Setkání s prezidentkou IFLA Sinikkou Sipilä (2015)

Na programu setkání byly prezentace o systému knihoven ve Finsku a jako prezidentka IFLA se Sinikka Sipilä věnovala také jednomu z aktuální dokumentů – IFLA Trends. Realizováno v rámci konference Bobcatsss 2015.

Tramvaj čtenářů: 25 let partnerství Brno – Stuttgart (2014)

Prezentace partnerských měst a kulturní program v Tramvaji čtenářů: hudba a knihy, obří puzzle Evropy, zábavný kvíz, občerstvení, box na knihy, propagační předměty aj.

Seminář s ředitelkou americké knihovny roku 2013 Valerií Gross (2014)

Seminář s ředitelkou knihovny v Howard County v Marylandu Valerií Gross na téma knihovny jako vzdělávací instituce. Seminář byl realizován v rámci partnerství s projektem BiblioEduca, jež se zaměřuje na podporu vzdělávání v knihovnách.

Setkání knihovníků projektů Et Lettera – writing picture, drawing words (2012)

Evropský projekt Et Lettera: psát obrázky, kreslit slova – propojoval šest evropských měst (Arad, Barcelonu, Brno, Debrecen, Štrasburk a Varšavu) se společným cílem: vyzdvihnout různé aspekty psaní. KJM se zapojila putovní výstavou starých i moderních tisků ze sbírek partnerských měst a mezinárodní konferencí.